Kdo napsal Bibli? (4/4) -- Bůh nebo člověk?

31. července 2008 v 19:55 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Náboženství
Bible byla inspirací pro mnohé generace. Kdo je autorem Bible?

Morálka z Bible

Lidé potřebují sadu hodnot, aby mohli dobře žít. Bible ale vždy nesplňuje kritéria na nositele správné morálky. Bůh, který by měl být nositelem hodnot zasluhujících následování, je ve skutečnosti špatným příkladem. Kdo by ho chtěl následovat?
Lidé čtou Bibli jako by sbírali třešně. Procházejí skrze Bibli a vybírají si verše, které jsou v souladu s jejich přirozenou moralitou, a odmítají ty, které se jim nelíbí (především verše Starého zákona). Projektovali jsme si kladnou část našeho chování a cítění do Bible a podle toho si z ní vybrali to hezké. Cenné hodnoty jsou však dostupné všem a nejsou součástí Bible.
Bible si sama v sobě nárokuje právo na absolutní pravdu. Bible píše sama o sobě, že její "písmo pochází z Božího Ducha a je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti" (2. Timoteovi 3:16). Bible se označuje jako Slovo Boží, jelikož jen v jejím Starém zákoně se téměř 4000-krát vyskytují fráze jako "Bůh promluvil", "Bůh přikázal".
Otroctví je považováno v Bibli za automatické. Zrušeno bylo v civilizovaných zemích s příchodem osvícenství v 19. století. Dnes bychom mnohé chování přikazované Bohem trestali jako zneužití žen, dětí či vězením za spáchání vraždy. V dobách psaní Bible však bylo toto vše povolené avšak do 21. století se takový Bůh nehodí.
Záležitosti jako dědičný hřích jsou proti všemu právu a morálce. Pokud je takový předpoklad základem křesťanské věrouky, pak je křesťanská věrouka rovněž v rozporu s právem i morálkou. Nikdo se nemůže narodit vinen.
Buď Bůh anebo Bible tedy nejsou tím, čím se sami prohlašují. Buď Bůh není dokonalý, nebo Bible není slovem Božím, Bibli napsali lidé. A pak je Bůh popsaný Biblí pouze literární fikcí.

Každý, kdo zakládá své činy na tvrzeních z Bible či Boha, kdokoliv se na ně odvolává, by měl být lidmi přijímán se skepsí. Každý kdo souhlasí, že Bible je slovem Božím, přijímá i nepříznivost vůči ženám a nepřátelství k lidem vůbec.

Proto je nutno míti se na pozoru vůči těm, kteří nekriticky hlásají slovo Boží, tvrdící, že jejich slova jsou ta pravá a vše ostatní pouhé báje. Na kolik jsou jejich příběhy báje? Co je však důležitější, nikdy bychom neměli nekriticky přijímat informace z jakéhokoliv zdroje, od jakékoliv autority.

Většina věřících ale nakonec rozpory v Bibli neřeší, mají svoji víru a jsou šťastni. Jsou dokonce schopni se zříci Bible.

Proč by dobří lidé zapsali, že Písmo je Bohem vdechnuté, pokud by to nebyla pravda?

Každý člověk potřebuje znát své kořeny, odkud pochází, jací jsou jeho předci, potřebuje cítit silnou identitu ve svém národě. Ta musí být udržena a pozvednuta především v těžkých obdobích lidu. Můžeme vzpomenout na rukopisy Královédvorský a Zelenohorský, které měly doplnit mezeru v historii českého národního písemnictví. Až zkoumání těchto rukopisů v 19. a 20. století řadou metod humanitních i přírodních věd odhalilo, že se jedná o padělky.

Snahou židovských vůdců bylo udržovat spojitost jejich doby se starými časy, ukázat vazbu až na prapředky vládnoucí z Boží vůle. Sumerské tabulky z přelomu 2. a 1. tisíciletí př. n. l. uvádí stejně jako Bible "své" předpotopní krále. Ze starověkého Egypta se dochovaly seznamy králů (Egyptian King List), které rovněž navazují na krále a mýtické Bohy, kteří nikdy neexistovali. Adolf Hitler zase chtěl navázat historii své árijské rasy na předchůdce z Atlantidy. Proto je nebezpečné přijmout tvrzení jakéhokoliv člověka, skupiny lidí či knihy, aniž bychom je podrobněji kriticky zkoumali.
Právě v období vzniku Starého zákona, v 6. století př. n. l. padli Židé do babylonského zajetí, a potřebovali právě takové povzbuzení. Pokud dostatečně silná národní identita neexistuje, musí se vymyslet. Bible tedy popisuje fiktivní dějiny izraelitů, které se nikdy neodehrály. Komu by nezvedlo sebevědomí, kdyby se učil, že jeho národ je Bohem vyvolený? Potvrzením historické pravdivosti Bible se Židé snažili posílit svoji identitu. Skutečný popis historie však v Bibli začíná až od vlády krále Joziáše v 7. století př. n. l.

Související mýty

Měli všichni autoři, jejichž souhrnné dílo Bible obsahuje v úmyslu zaznamenat pravdivé příběhy? Bible je podobně jako například povídky Boženy Němcové produktem lidí. Obsahuje příběh, který je přesně na úrovni myšlení lidí doby, ve kterém byl napsán. Kniha Genesis a většina ostatních částí Bible jsou jako příběhy z řecké a římské mytologie. Bible je z velké části jen literární fikce.
Struktura Bible je ovlivněna šablonou okolních mýtů. Sedmidenní schéma stvoření nalezneme třeba v Babylonských literárních dílech. Historie se tehdy pojímala jiným způsobem než v moderní době. Dnes má historie chronologický význam a sleduje události, které se odehrály. Tehdy šlo o pochopení smyslu toho, co se děje a příběh byl pouze jeho orámováním.
Podobně příběh o Noemově arše je odvozen z Babylonského mýtu, který zase může vycházet ještě ze starších příběhů. Noe se v Babylonské variaci jmenuje Utanapištim (Uta-Napisthim).
Na počátku 19. století vznikla zvláštní odnož archeologie -- tzv. biblická archeologie. Většinou nábožensky založení badatelé začali podnikat výzkumné práce v biblicky známých lokalitách. Důkazy, které mohly podpořit historickou autenticitu Bible byly vyzdvihovány, zatímco důkazy opačné byly ignorovány.

Bible byla mezi lidmi po tisíce let vnímána jako kniha, jejíž obsah inspiroval Bůh. Textuální kriticismus, studium historie a další poznatky vědy nás dovedly k hlubšímu poznání. Bible se nám nyní jeví stále více a více jako velmi lidská kniha se vším, co bychom od takové knihy čekali. Podivné příběhy vzniklé spojením různorodých dokumentů upravené různými lidmi žijícími přes tisíc let od sebe. Bible vykazuje známky evoluce ze starších textů.
Biblický Bůh se měnil a vyvíjel po mnoho století. Tvůrci jednotlivých spisů netušili, že to, co napíší, se stane jednoho dne součástí většího celku, které říkáme Bible. Své texty psali v různých dobách, za různé situace na různých místech, aby oslovili různé potřeby lidí.
Bibli můžeme nadále číst, obdivovat a vychutnávat její příběhy.
Nový zákon byl z morálního hlediska ohromnou inovací. Ježíš (nebo jiná osoba či osoby, které příběh inspirovali) byl zcela bezpochyby jedním z největších etických inovátorů historie. Ježíš kázal lásku k lidem, s čímž můžeme jen souhlasit.
Bible byla bezpochyby po nejdelší dobu nejdůležitější knihou západní civilizace. Bůh není jejím autorem ani inspirací více než u jiných knih.

Nepřehlédněte. Zpět na první díl článku -- klikněte zde.
#

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 klokocnik klokocnik | 1. srpna 2008 v 16:17 | Reagovat

jsi dost naivní :-) :-)

2 Re: klokocnik Re: klokocnik | Web | 2. srpna 2008 v 9:23 | Reagovat

A jaký byl dotaz?

Sagan

3 Marco Marco | 31. srpna 2008 v 16:08 | Reagovat

Mám jen malý dotaz...jsi křesťan?

4 Re: Marco Re: Marco | Web | 31. srpna 2008 v 18:31 | Reagovat

Předtím, než se člověk stane členem určité skupiny, je nutné, aby poznal  její historii, záměry a skutky. Studuji křesťanství, ale křesťan nejsem.

Sagan

5 Sidrach Sidrach | 30. prosince 2008 v 16:58 | Reagovat

Je třeba chápat bibli z širších souvislotí. Najdeme-li text který naprosto odporuje je třeba se také ptát proč odporuje? Je třeba si také klást otázky proč mýtus jako je bible ovlivňuje lidi naší doby i předešlích. Že by lidé chtěli tomu slepě tomu věřit? nebo že hledali takovou pojistku "co kdyby náhodou ten Bůh existoval, tak já si z dětma projistotu zajdu do toho kostela v nědeli." Je možné kniha která je nejstarší aby mohla mluvit do naší moderní doby? Je možné aby vůbec měla pravdu? Člověk bibli nesmí chápat jako pouhý shluk písmenek protože pak v tom bude mít velký nepořádek až začne přemýšlet nad tím co se mu tak nechodí. Je poustu otázek proč vlastně ti co psali bibli si neprotiřečí?

6 LMH LMH | 24. února 2010 v 23:47 | Reagovat

Přečetla jsem všechny 4 části článku. Zvláště první a druhou oceňuji, jsou tam zahrnuta fakta. Další dvě části jsou sice v mnohém souhlasné s mým názorem, ale upřímně, už jde pouze o takové "vyprávění" završené názorem autora. Populárně vědecký duch mizí a vypadá to tak trochu jako článek na aktualne.cz.
Pravda, autorovou intencí může být čistě vyjádření vlastního názoru, ale osobně se domnívám, že je lepší nepředkládat odpovědi ale spíše směřovat otázky a fakta tak, aby si čtenář nakonec mohl odpovědět sám. Předložená (předžvýkaná) odpověď je na poli historicko-folosofickém z kritického hlediska méně důvěryhodná než pouhé směrování za pomoci otázek. Tolik můj pohled. Děkuji nicméně za podnětnou stránku.

7 Mio Mio | 30. srpna 2010 v 13:10 | Reagovat

[5]:Tí, čo písali Bibliu si neprotirečia???!!!
No tak si ju najprv prečítaj.

8 Mark Mark | 26. září 2010 v 11:54 | Reagovat

Prve 2 časti článku majú dobré argumenty.
Tretia časť ma už oslovila pomenej a štvrtú som už ani nedočítal. Ale celkovo je to hodnotný a inšpirujúci článok. Budeme potrebovať viac času aby sa nám odkryla skutočná pravda o Ježišovi a tých časoch.

9 Pepa Pepa | 12. prosince 2010 v 21:21 | Reagovat

Moudře hovoříš kámo. Dobře zpracovaný.

10 Mia Mia | 4. března 2011 v 21:30 | Reagovat

Bible z velké části jen literární fikce??
http://www.b-a-n.cz/sodoma-a-gomora.html

11 Jack Jack | 6. ledna 2012 v 18:04 | Reagovat

Dobrej článek. To s tim posílením národní identity mě taky nedávno napadlo, rozhodně to dává smysl. Samozřejmě že bible pochází z lidský hlavy a je poplatná daný době, myslim že dlouhosáhlý líčení vyvrhávání zvířat a rozhazování jejich vnitřností po oltáři to jasně ukazuje a v upalování a kamenování taky nevidim nic božskýho. Ale možná si to špatně vysvětluju, asi bych to neměl číst tak doslovně :)

12 GangstaSultan GangstaSultan | 4. dubna 2012 v 15:46 | Reagovat

Bible není nic důležité. Jako četba to není špatné ale brát si zní příklad je naprostá blbost je to jen oblbovák lidí, proto vznikla z korumpovaná církev která z lidí brala jen peníze a rospoutávala války. Svým spůsobem může za spoustu špatných věcí které se děly dějí a ještě dít budou.

13 jirka40 jirka40 | 18. prosince 2013 v 19:20 | Reagovat

Psal jsi, že nejsi křesťanem, že studuješ. To byl rok 2008. Jak je to dnes? Upravil (doplnil) by jsi svůj článek, nebo je vše stále stejné?

14 Fake Fake | 1. května 2015 v 9:55 | Reagovat

Sidrachu, kdyby jsi se zajimal hloubeji o dane tema a nedal jen na povidacky z kostela jiste bys vedel, ze bible NENI nejstarsi kniha a to, ze by si neprotirecila, tak to mize tvrdit opravdu jen ten, kdo ji poradne necetl, anebo potom ten, kdo eskamontersky prekrouti jeji poselstvi tak, ze to prosti lide snedi i s navijakem...Co treba Bhagavadgita? To je pekne stara kniha a jeji poselstvi je na rozdil od knih SZ skutecne nadcasove a mimoradne prakticke. SZ je snuska dobove podminenych nepouzitelnych mytu a predstav o bohu a narodnim sebeuvedomeni. Vyjimkou jsou knihy Prislovi a Kazatel, ktere napr. Konfuciovy myslenky, ci spisy Lao-c opet mnohonasobne predstihuji svoji mimoradnou hloubkou a nadcasovosti s moznosti prakticke aplikace ve vsednim zivote...

15 ungiven ungiven | Web | 28. září 2016 v 7:23 | Reagovat

půjčka online nový bor ;-)

16 Petr ton Petr ton | Web | 2. září 2017 v 11:18 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

17 Kamil Kamil | Web | 2. září 2017 v 11:32 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

18 Hovedo Hovedo | Web | 7. září 2017 v 20:04 | Reagovat

Mate zkusenost s nejakymi lekcemi na kytaru?

19 Infupsl Infupsl | E-mail | Web | 14. února 2018 v 4:29 | Reagovat

the power of viagra commercial
<a href=http://viagrauga.com/>viagra online sales</a>
where to find viagra in las vegas
<a href="http://viagrauga.com/">viagra for sale</a>
why would a woman take viagra

20 Slubsdusedutt Slubsdusedutt | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 0:21 | Reagovat

You can certainly see your enthusiasm in the article you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

21 SteevPseup SteevPseup | E-mail | Web | 5. června 2018 v 19:45 | Reagovat

allergic reaction to amoxicillin 500 mg
<a href="http://getamoxilok.com">amoxicillin/clavulanate 875/125</a>
umi no shizuku dosage for amoxicillin
<a href=http://myamoxilok.com#amoxiline>amoxicillin 500</a>
remox 250 amoxicillin

22 MarkPseup MarkPseup | E-mail | Web | 11. června 2018 v 10:36 | Reagovat

female cialis wiki p
<a href="http://cialis-gg.com">cialis tablets</a>
individuelt tilskud cialis free
<a href=http://cialis-tt.com#buy+cialis+online>buy cialis 20mg</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama