Bůh je zdrojem dobra (6/7)

29. srpna 2008 v 12:28 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Lidé
Dejme tomu, že Bůh neexistuje, jak vysvětlíte morálku? Morálka k nám přichází skrze moudrého, milujícího, dobrého Boha, který stvořil lidi, aby je mohl zahrnovat láskou. Proč bychom jinak chtěli zasypávat naše děti láskou, dávat jim dárky, když jsou pro nás děti nevýhodné, jsou moc malé, nemyjí nádobí, nepomáhají nám, nepřináší nám žádné výhody? Jsou snad dobro a zlo jen fikce?


Proč tedy jednáme altruisticky, pokud žádný Bůh neexistuje? Není výhodné jednat jen pro své dobro z hlediska evoluce? Každý je sobecký -- tak jak to, že zde máme slušnost a poctivost?

Popírají nevěřící (ateisté) pána Boha proto, aby nemuseli uznávat "jeho" hodnoty. Jsou proto nemorální? Bůh je zdroj všeho dobra a dobrého! Opravdu!?

Odkud morálka pochází? Morálnost -- lidský smysl dobrého a špatného. Někdy si lidé myslí, že etika je teistická, obecně, že je dílem Boha. Pokud se vzdáme náboženství, vzdáme se morality?

Proč by člověk měl konat dobro a vyvarovat se zla? Jsou dobro a zlo jen relativní pojem v očích darwinistů? Přizpůsobují si je pouze svým okamžitým potřebám a situacím?

Když žádný Bůh neexistuje, proč být "dobrý"? Protože jsme zjistili, že souhrn chování, které označujeme jako "dobré" je výhodné pro dlouhodobé přežití skupiny. A budeme penalizovat jakékoliv chování narušující dlouhodobé zachování skupiny -- tzv. "špatné" chování. Kvůli morálce jsme se dokonce rozhodli omezit svoji svobodu. Nemůžeme dovolit vraždit a krást. To by rozložilo společnost.

Většina lidí ale nemá potřebu vraždit. Většina lidí by nikoho nezabila, i kdyby tady moderní právo nebylo. Někteří lidé si však nemohou pomoci. Pokud spácháte krádež, znásilnění, nebo vraždu, nebo se ukážete být jinak nemorální osobou, všichni se vám budou zdaleka vyhýbat. Hrajte podle strategie "velkorysé něco za něco".

A kdo je více opravdově morální? Ten kdo dodržuje morálku i bez dozoru kamer či policie? Nebo ten, kdo ji dodržuje pouze tehdy, pokud je pod dohledem -- kamer, policie či Boha?
V Bibli existují dva odlišné přístupy k morálce. Bůh ve Starém zákoně (JHVH, Jahve) mrzačil jako odplatu za nemorálnost. Pokud nebudeme morálku dodržovat, hrozí nám peklo. Bůh je v Bibli prohlášen za mocného, ale to nám nezakazuje se ptát, zdali je to co sám dělá morální. Stejně jako se musíme ptát, jaké jsou důsledky systémů vedených lidmy: je nacismus dobrý, je demokracie dobrá, je komunismus dobrý, je vláda dobrá, je prezident dobrý, je ministr dobrý? A stejně se můžeme ptát na chování Boha. Je dobrý? Samozřejmě podstupujeme riziko, že nám tito "mocní" mohou nakopat zadek, pokud přijdeme na to, že nejsou tak morální, jak se prohlašovali, a pokud to vyjevíme veřejně ostatním. V Novém zákoně již Bůh-Ježíš častěji hovoří o lásce, i když ne vždy (viz Kdo napsal Bibli?).

Tradiční křesťanská teologie nám říká, že moralita má absolutní a objektivní zákon v Boží vůli. Jak jsme ale ukázali, naše morální výchova nevychází z náboženství ani víry. Darwinisté mají jasný důvod proč pomáhat a proč trestat ty, kteří nepomáhají. Nepotřebují zdánlivý systém trestu a odměn (pekla a nebes), jaký představují Bůh a světová náboženství. Teorie her a naše pocity vyvinuté během evoluce ukazují, jaký systém je vhodný pro dlouhodobé zachování. Náboženství pouze tento systém přejalo.

Někteří věřící vychází ve své morálce z Bible. Podle nich, pokud by byla jen evoluce, tak bychom se pozabíjeli, bez Božích morálních zákonů to údajně nejde. Domnívají se, že pak není ani důvod morálku dodržovat. Ukázali jsme však, že být dobrý je v evolučním schématu skupin nejzákladnějším pravidlem. A všechny "podvodníky" je nutné trestat.

Mají lidé s náboženským pozadím jiné hodnoty než ostatní? Nemají, jejich morální chování je přesně stejné. Mají stejné vzory chování jak pro pomoc, tak pro ublížení druhým. Ve velkém vzorku morálních dilemat, která zahrnují otázky typu přípustnosti zranění jiných lidí či jejich obětování, nebyly nalezeny rozdíly mezi morálními rozhodnutími věřících a nevěřících (ateistů).
Odkud pochází morálka? Odkud se v nás bere? Ze Starého zákona? Určitě ne. A z Nového zákona nebo Koránu? Nejspíše také ne. Naše morálka tedy nepochází z knih, není to specificky lidská vlastnost. Základem morálky je chladný, výpočetní, původně nevědomý proces. Je to jeden ze vzorů chování -- původně nezáměrný následek bez ohledu na význam -- který se ukázal být výhodným. Stál na úsvitu vzniku celé globální civilizace na Zemi. Vzorem výhodným pro přežití jednotlivých zvířat, skupin i druhů, jejich zachování pro budoucí čas, jejich další evoluci. Svojí inteligencí jsme rozpoznali užitečnost následků altruistického chování, jeho význam a proto takové chování můžeme využívat k ještě většímu zhodnocení kvality svých životů a ve svůj prospěch (a tím i pro život a prospěch druhých).

Evoluce dává přednost altruismu a slušnému chování.

#

Nepřehlédněte. Článek pokračuje -- klikněte zde.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Juventius Juventius | 7. září 2008 v 14:51 | Reagovat

Proč ten co nejméně chápe nejvíce mluví? ;--)) :+++

2 Karel Karel | 14. února 2010 v 11:51 | Reagovat

Přesně... :-D Hlavně že si evolucionisti vždycky dokážou všechny hodnoty dosadit tak, aby jim to pasovalo do svých tabulek... :-)

3 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 11:57 | Reagovat

Ohledně morálky: kdyby se všichni lidé na Světě řídili Biblí, byly by války, krádeže, vraždy, nepokoje mezi lidmi? [odpovězte si sami, ale objektivní odpověď zní "nebyly"]. Na druhou stranu byly by války, krádeže, vraždy, nepokoje mezi lidmi, kdyby všichni na Světě byli evolucionisti? :-)

4 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 12:39 | Reagovat

K textu: Velmi zajímavé, souhlasím. Rád bych ale dodal že hodnoty morálky jsou také dány výchovou, prostředím ve kterém vyrůstáme aj...

To Pavko:
- jj, kdyby se všichni lidé na světě řídili desaterem co je naspáno v Egyptské knize mrtvých (z tama bylo opsáno desatero do bible...jen tak mimochodem xD), tak by svět byl dobrý.
- kdyby se řídily učením buddhismu (který vznikl dřív než křesťanství, a přesto v sobě obsahuje prvky desatera) byl by svět dobrý.
- ...
Faktem je, že všechno co je v bibli se už vyskytlo v některých náboženstvích před ní xD.
......
"Protože jsme zjistili, že souhrn chování, které označujeme jako "dobré" je výhodné pro dlouhodobé přežití skupiny."
Tahle věta vysvětluje celý morální zákon :))

5 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 17:33 | Reagovat

To Smyk: Faktem je, žes mi vlastně neodpověděl na druhou část mojí otázky... :-) Podle toho, co píšeš souhlasíš se mnou, že pomocí Bible by byl Svět dobrý (vynechme diskuze o tom, co z kama bylo přepsáno nebo dřív vzniklo), ale jestli se bavíme i nadále o morálce, byly by války, krádeže, vraždy, nepokoje mezi lidmi, kdyby všichni na Světě byli evolucionisti? :-)

6 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 17:49 | Reagovat

To Pavko:

Ok, já ti to vysvětlím. Ty jsi věřící, takže věříš (!) že morální zákon pochází od boha, nemám pravdu?
Ostatní lidé (nevěřící, racionálně smýšlející) pochopili že morální zákon jsme si vymysleli my lidé. Viz. článek.

Teď teda k té druhé části jak jsem ji "nezodpověděl".

Ty tvrdíš, že když se všichni budou řídit biblí tak na světě nebudou války apod... no, co dodat, jednou už tomu tak skoro bylo (ano, lidé se řídili biblí), a bylo to to NEJKRVAVĚJŠÍ období v dějinách lidstva vůbec xD. Teď namítneš že oni se přece neřídili biblí!... pravda je ale taková že bibli si každý vyloží jinak (proto je tolik odvětví křesťanských náboženství). Inkvizice, ti co upalovali neviné lidi byli přesvědčeni na základě bible že konají dílo boží...

Takže ne díky! Když (až) budou na světě samí evolucionisti tak svět možná nebude dokonalý, ale to nikdy nebyl a ani nikdy nebude.

"Když si představím všechnu tu bolest a utrpení co bible způsobila, nechtěl bych nikdy napsat něco podobné"
(Oscar Wilde)

7 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 18:06 | Reagovat

To Smyk:

Možná by sis jí měl přečíst a přemýšlet nad ní, protože to krveprolití si dělali lidi, a né Bible, ta to jasně odsuzuje! Takže Oscard Wilde asi nepochopil, že za to nemůže Bible, ale lidé, kteří nepochopili Bibli, ale naopak jí zneužili jen ku svému prospěchu v moci.

8 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 18:21 | Reagovat

---Teď namítneš že oni se přece neřídili biblí!... pravda je ale taková že bibli si každý vyloží jinak (proto je tolik odvětví křesťanských náboženství). Inkvizice, ti co upalovali neviné lidi byli přesvědčeni na základě bible že konají dílo boží...---

1, Ne že by nepochopili, ale vyložili si ji jinak. To je rozdíl.

2, v 7. kapitola Deuteronomia čteme že bůh přikazuje genocidu (GENOCIDU!) a vybízí Izraelce aby Kenaance a šest dalších národů vyhubili jako "klaté" a nesmilovali se nad nimi. Neříkal jsi že bible odsuzuje zabíjení apod...? Pochybuju.

3, Pak tu máme povedenou historku e proroku Elíšovi: Elíša sestupoval po cestě k Bét-elu, postavilo se mu do cesty několik malých dětí, které se mu posmívali kvůli jeho plešatosti. On zareagoval tak že je v božím jménu proklel. Potom se v aktu odplaty náhle z křoví vynořili 2 medvědi a čtyřicet dvě z nich roztrhali... Takže dětí (DĚTI!) se posmívají protoku a za to na ně bůh pošle medvědy! xD.

"Bible je mocná kniha, i z křesťana dokáže udělat ateistu"
(Isaac Asimov).

9 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 18:28 | Reagovat

To Smyk:

Je vidět že jí taky nechápeš... :-) Starý zákon tohle obsahuje, ale to se nevztahuje na lidi po Kristu, to mělo váhu pro doslovný Izraelský národ, ale to bys musel znát v kontextu... :-) Ve starém zákoně vede Izraelity Bůh sám a ničí své nepřátele, ale DNES (po Kristu) vede duchovní Izrael a své nepřátele taky zničí, ale v Armagedonu... Jenže to bys opravdu musel znát a chápat Bibli a né jen útržky... :-)

10 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 18:39 | Reagovat

To ale nic nemění na tom že tvůj "bůh" zabíjel nebohé děti zato že se posmívali starci xD..jj holt malé dítě je tuhý nepřítel co musí být zlikvidován...xD Na to už ale nemáš co říct.

Dále je sice pěkné že: "Ve starém zákoně vede Izraelity Bůh sám a ničí své nepřátele, ale DNES (po Kristu) vede duchovní Izrael a své nepřátele taky zničí, ale v Armagedonu..."

Ale tím jsi jen odbočil od toho jak si každý vyloží bibli podle svého. Pokud tomu tak není tak mě vysvětli proč je tolik odvětví mezi křesťanským náboženstvím? Katolíci, Jehovisti, Mormoni atd... ? Každý si vzal to "svoje" a ostatní je lež :D

11 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 19:01 | Reagovat

Ne, je to zase jako to bylo ve starověkém Babyóně, jestli ti to něco říká, taky spousty falešných nauk, a tak i dnes veškeré falešné náboženství je obrazný Babylón, který bude zničen... :-)

12 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 19:09 | Reagovat

Samozřejmě jsi neodpověděl na mé dotazy a opět jsi odbočil.

Jinak to co jsi teď napsal odpovídá přesně tomu co jsem říkal: "To co říkáme my je pravda co říkají oni je falešná nauka." ... to říká každé odvětví křeťanství.

13 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 19:20 | Reagovat

Každý čemu věří říká, že je to pravda, nicméně existuje jen jedna pravda... k tomu dotazu, Eliša byl Boží prorok a ty děti se nesmály jeho plešatosti, ale vysmívali se Bohu, tudíž Bůh schválil jejich potrestání pro výstrahu ostatním i rodičům...

asi napíšeš, že Bůh je krutý a ničí své nepřátele, ale kdyby všichni dodržovali jeho měřítka, tak nikoho nemusí ničit a všichni by žili šťastně, morálně, za to, že trestal lidi si mohli sami, protože nežili v souladu, tedy morálne...

14 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 19:24 | Reagovat

A jsme zase na začátku, jak bude svět vypadat, když se budou všichni řídit Biblí? Dobře, protože všichni se budou chovat morálně, nebude koho ničit a bude klid a pokoj... Jak bude svět vypadat, když budou všichni evolucionisti? Zůzně, protože si lidi budou dělat to, co sami chtějí a nikdy nebudou v souladu a v jednotné moralitě, což se nerovná klidu a pokoje.

15 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 19:30 | Reagovat

K tomu Elíšovi: Děti na něj pokřikovali: "jdi nahoru, plešoune! jdi nahoru, plešoune!"

Hmm...výsměch bohu je teda velmi očividný xD.

Přesto, ikdyby se třeba vysmívali bohu, nechat je roztrhat medvědy je akt čiré krutosti. Zabíjet děti pro výstrahu... I ti nejotrlejší zločinci by se zamysleli. Navíc malé dítě si ani neuvědomuje co činí, neuvědomí si možné následky, ale přesto jsou na něj poštváni medvědi ... xD

Píšeš: kdyby všichni dodržovali jeho měřítka...
jinými slovy ikdyž budu celý život konat dobročinost, pomáhat všem lidem ale přesto nebudu věřící tak beztak půjdu do pekla :D.

Krásně to vystihuje tohle video:
http://www.youtube.com/watch?v=7WZZgHNOY3A

16 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 19:34 | Reagovat

No, na začátek jsme se možná opět dostali, ale už víme že řídit se biblí není zas taková výhra, pravděpodobně by se opakovala minulost. Ne díky.

Navíc ikdyž se všichni budou řídit biblí, nebudou v morální jednotě, viz. mnoho odvětví křeťanství, tií se všichni řídí biblí ale v morální jednotě rozhodně nejsou...

17 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 20:12 | Reagovat

V tom kterém jsem já rozhodně jednota je a zanedlouho Bůh ty falešné rozdrtí...

Povšimni si slo "Jdi nahoru..." a pak čti kontext, možná pochopíš, že se vysmívaly Bohu... Myslíš, že Bůh je krutý, ale to, že měl právo na zabití všech lidí to už ti uniká? Ale neudělal to, obětoval za nás svého Syna, za nás všechny nedokonalé lidi, aby jsme se prostřednictvím Ježíše mohli zachránit a to je největší možný důkaz toho, jak Bůh miluje lidi...

Tím že by ses choval celý život dobře, tak by tě Bůh nemusel zavrhnout, pokud bys v životě nezavrhl ty jeho...je totiž mnoho lidí, kteří Boha za život nepoznali nebo za život nepoznají a přesto Bůh usoudí, že mají dobré srdce...

18 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 20:32 | Reagovat

To že ty děti pokřikovali "Jdi nahoru" má svůj význam. Eliša měl na sobě Elijášovo známé úřední roucho a Oni tam nechtěly mít žádného Elijášova nástupce. Chtěly, aby buď šel dál do výše položeného Betelu, nebo aby vystoupil v bouři do nebes jako dřívější nositel tohoto oděvu. (2Kr 2:11) Jako reakci na toto odmítnutí Elijášova nástupce a také proto, aby tyto mladé lidi a jejich rodiče naučil správné úctě k Jehovovu proroku, Eliša ve jménu Elijášova Boha svolal zlo na tento posmívající se dav => ty děti moc dobře věděli, proč to říkají a co říkají, Bůh by nezabil jen tak nevinné děti, to opravdu ne! o zabíjení nevinných dětí je toho v Bibli taky dost napsané, když třeba byli nějací vzpůrci, kteří měli i děti, tak Bůh zničil jen je, ale jejich děti nikdy, protože nemohli za své rodiče a neměli poznání, ale tyhle evidentně poznání měli...

19 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 20:33 | Reagovat

Říkám ti, Boží spravedlnost je prostě nenapadnutelná a nevyhnutelná...

20 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 20:53 | Reagovat

To: Jdi nahoru! skutečně znamenalo ať jde pryč (nehoru proto, že odněkud sestupovat k B.).
To co říkáš (nepochybně s někama kopíruješ) je jen ubohé vykrucování.
Tak či tak, dejme tomu že se ty děti vysmívali bohu, a co bůh? Místo toho aby jim ukázal "pravdu" a domluvil jim (dyť to byli přece děti, měli před sebou celý život a měli spoustu času se změnit) tak je zabil. To je něco jako kdyby dítě ve školce zlobilo a učitelka místo toho aby mu domluvila a vysvětlila že to a to se nedělá, tak by ho zabila... :D

Ještě menší dodatek, je dobré že píšeš že jejíž zabíjel hříšné rodiče ale jejich děti nechával naživu protože za jejich hříchy nemohli, ale když se nad tím zamyslíš a nebereš to jako pohádku, tak jak dlouho myslíš že takové děti bez rodičů přežili? xD V době o které se bavíme žádné sirotčince nebyli ...

Že se Ježíš obětoval za naše hříchy a byl božím synem velice pochybuji, Ježíš byl jako mnozí mesiášové před ním pouze mýtickou postavou nic víc.

Ještě mě napadla taková rýpavá poznámka:

-když křesťan koná dobro a nemá z toho prospěch, koná ho proto že je to v přikázání, a pokud by konal zlo šel by do pekla. Jinými slovy ví že po smrti se mu to vrátí.

-když ateista koná dobro a nemá z toho prospěch, není to čin mnohem šlechetnější? Protože když nevěří v boha, tak ví že se mu to ani posmrtně ani nijak jinak nevrátí xD

21 Smyk Smyk | 14. února 2010 v 20:55 | Reagovat

Hups, když to tak po sobě čtu (trochu pozdě ale přece), tak koukám že tam mám chyb a překlepů jak máku xD. Předem sry ...

22 Pavko Pavko | 14. února 2010 v 23:11 | Reagovat

Citoval jsem jen část u posledního komentu, i ty z někama čerpáš... to není žádné vykrucování...chápeš, že v dobe Izraelitů Bůh zasahoval hned? a on nejlíp vidí do srdce lidí a věděl, že mají zrádné srdce, tak zasáhl. Ti chlapci moc dobře věděli, jaká je situace a věděli co říkají, Elišu odmítaly a odmítaly tím Jehovu; bylo prorokováno: (1. Královská 19:17) A stane se, že toho, kdo unikne Chazaelovu meči, usmrtí Jehu; a toho, kdo unikne Jehuovu meči, usmrtí Eliša.

O děti se starali jiní věrní Boží služebníci, něco jako dnes adopce..

Příchod mesiáše Ježíše nastiňuje celá Bible, takže to mýtus není.

Když koná křesťan dobro jen z vypočítavosti a né v lásce k Bohu, tak není pravý Boží služebník a právo na Boží království tak nemá.

Když ateista koná dobro a za svůj život nebude mít šanci poznat Boha, tak může mít právo na věčný život, ale pokud měl tu možnost Boha poznat a zavrhne ho, tak to právo nemá.

Jde o to žít v souladu s Boží vůlí pro to, že k němu cítíš náklonnost, že si upřímně přeješ, aby vládl a pokořil Satana, který se snaží lidi svést proti Bohu; a né jen pro to, že z toho budeš mít věčný život...to by tě ani pak nemohlo bavit být věčně Boží přítel, kdybys ho neměl upřímně rád... (tohle už je ale fakt pro věřící, tak kdyžtak sry..)

PS: taky mám asi gramatické chyby, takže pohoda.. :-D

23 Smyk Smyk | 15. února 2010 v 15:35 | Reagovat

Ok cituju z bible:

"(uzdravil vodu a šel do Bét-elu)... Odtud vystoupil do Bét-elu. Když byl na cestě, vyšli z města malí chapci, pošklebovali se mu a pokřikovali na něj: Táhni, ty s lysinou, táhni, ty s lysinou! On se onrátil, podíval se na ně  ve jménu Hospodinově (nechápu kde furt bereš nějakého jehovu) jim zlořečil. V tom vyběhly z křovin dvě medvědice a roztrhaly z nich čtyřicet dvě děti. Odtud odešel na horu Karmel a odtud se vrátil do Samaří."

....
Hm, ani v kontextu tam žádnou urážku boha nevidím, navíc děti si ani nemohli uvědomovat co znamenalo "boži prorok" (xD). Dalši věc, z textu je jasné že když na něj pokřikovali, byli za ním, takže klidně si jich nemusel všímat a moohl jít dál... ale né, náš milosrdný a dobrý bůh je nechal roztrhat mědvědicemi xD.
Takže ano, pořád se vykrucuješ.

Ohledně těch dětí, o které se starali boží služebníci: nechtěl bych být v kůži dítěte o které se stará "boží služebník", protože to jediné co s dětmi boží služebníci dělají je zneužívání. Děje se to i v dnešní době, kde to ti tvoji slavní božští služebníci musí tajit před zákonem, ale radši nechci ani pomyslet jak často se to dělo v minulosti, kde jim stačilo říct že konají dílo boží a vše jim prošlo... Tolik teda k tomu jak bylo o děti postaráno.

To o tom konání dobra byl jen rýpavý dotaz, samozřejmě si neodpověděl přímo na něj xD
Chápeš to že ateista vůbec o věcech jako "boží království" a "bůh" nepřemýšlí? Když koná dobro, z kterého nemá prospěch je to pravá ukázka dobrého srdce. Kdežto ikdyž to křesťan dělá z lásky k bohu, stejně podvědomě "ví" že ho to dostane do nebe. Takže tak no...

Heh, neříkej mě prosím že věříš v satana, peklo a podobné báchorky xD... Tyhle věci si vymyslela církev na zastrašování a manipulaci... holt ale tehdejší lidi na to skočili. Možná se ti to bude zdát divné ale dokonce ani někteří křesťané co znám nevěří v peklo a rohatého týpka co dřepí někde v zemském jádře ...xD
Peklo pro ně spíše představuje odloučení od boha po smrti.
Je tedy očividné že teisti věří v boha proto, že se bojí toho co bude po smrti.
Jak řekl B.F. Skinner:
"Nevěřím v boha = nebojím se smrti"

24 Pavko Pavko | 15. února 2010 v 16:06 | Reagovat

No, JHVH (Boží jméno) jsme si vysvětlili, tak jdu dál...

Jak víš, že si to nemohly uvědomit?? Z textu vyplívá, že ho nepřijímaly, pouze to nechápeš asi... :-)

Opět nvm na co narážíš (maximálně na falešné církve nebo pomluvy a fávy z novin), s Bohem to nemá nic společného, že by schvaloval zneužívání dětí... :-)

On to třeba ví, ale pokud to nedělá z dobrého srdce, tak se do věčného života nedostane, co jsem nezodpověděl přímo? :-)

Asi nechápeš pojem Satan a peklo... :-) Satan je duchovní bytost, jako andělé, a né rohatý týpek...peklo není žhnoucí kotel na věčné muka, ale peklo nebo-li hádes nebo šeol, což je něco jako smrt no...

25 Smyk Smyk | 15. února 2010 v 16:14 | Reagovat

-Ukaž mě v tom textu z KTERÉ ČÁSTI to podle tebe vyplývá?

-Pomluvy a fámy z novin? Jsi normální? Neříkám že někde v bibli je napsané že to bůh schvaluje, ale to ještě neznamená že se to nedělo... a ono se to dělo.

-Jo, ví to, ale přesto u ateisty se jedná o čin šlechtetnější, protože ví že za něj nic nedostane.

-Asi by sis měl uvědomit (jak jsem již psal v předchozím příspěvku) že Satana a podobné blbosti si vymyslela církev...

26 Kamil Kamil | Web | 2. září 2017 v 11:26 | Reagovat

Fakt?

27 Hovedo Hovedo | Web | 7. září 2017 v 20:01 | Reagovat

Neznate nekdo nejake lekce kytary online

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama