Charles Darwin a Bůh

11. října 2008 v 8:54 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Stvoření a evoluce
Charles Darwin (1809-1882) ve svých osmnácti letech opustil studia medicíny, aby přešel studovat teologii na Univerzitu v Cambridge. O čtyři roky později se vydal na lodi Jejího Veličenstva (HMS) Beagle na přírodovědnou výpravu, která vyústila v první náčrt evoluční teorie v roce 1838, kdy skončila jeho mise na lodi Beagle.


Než začal Charles Darwin studovat přírodu, byl nábožensky věřícím, byl katolický křesťan. Charles Darwin ve své Autobiografii (1876) napsal:

"Dříve jsem byl veden… abych pevně věřil existenci Boha a nesmrtelnosti duše. Když jsem stál uprostřed velkolepých brazilských lesů, zapsal jsem si do svého deníku: je nemožné dostatečně popsat zážitky údivu, obdivu a zbožné úcty, které naplňují a pozdvihují mysl. Dobře si pamatuji své přesvědčení, že člověk musí být více než jen pouhé tělo. Nyní by mě ale žádný pocit ze sebevelkolepějšího výjevu znovu takto nepřesvědčil."

"V té době (tj. 1836 až 1839) jsem postupně pochopil, že Starému zákonu není možné věřit o nic více než posvátným knihám Hindů či pověrám pohanů."
Sedmiletý Charles Darwin.

Poznatky ze samotné přírody vedly Charlese Darwina ke ztrátě víry v jakékoliv náboženství. Uvažování je důležité, ale samotné je málo platné. Musí být navázáno na kritické studium přírody, které jsme všichni součástí. Ukázal, že se člověk vyvinul z živočichů, které bychom označili nejspíše jako opice, ačkoliv se nejednalo o žádný z druhů opic žijících dnes. Ukázal, že pro vysvětlení rozmanitosti a krásy rostlinných a živočišných druhů není potřeba žádného řízení, "vyššího" záměru či inteligentního plánu, a veškeré živé organismy je možné vysvětlit pracující přírodou.

Toto poznání otřáslo vírou všech věřících, kteří se domnívali např. na základě Bible či Koránu, že prvními lidmi byli Adam a Eva před 6000 roky. Charles Darwin zaplnil jednu z mezer našeho poznání, kterou jsme do té doby označovali jako Bůh.

Dnes je fakt evoluce prokázán nad veškeré rozumné pochybnosti důkazy posledních 150-ti let.

Možná ale Bůh vložil zkameněliny do hornin proto, abychom věřili, že evoluce probíhá ;-).

#

Téměř celé dílo Charlese Darwina volně přístupné na: http://darwin-online.org.uk/
Darwinovy rukopisy pak na: http://darwin.amnh.org/

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jan Jan | 27. srpna 2012 v 10:05 | Reagovat

Stále Adam a Eva.....Takto to chápou fundamentální kreacionisté. Nezapomínejte na to, že Bible není učebnicí biologie, že byla sepsána v dobách, kdy "měřili teplotu bez teploměru" a "vážili bez vah". Ještě ve 4.stol. př.Kr. byl Aristoteles přesvědčen, že blechy vznikají z prachu. Poselstvím Bible není učit biologii. Bible nebyla psána pro lidi s akademickým vzděláním, byla psáno pro lidi obyčejné, pro vdovy, pro sirotky. Jejím záměrem bylo vysvětlit stvořitelský plán co nejjednodušeji. Copak děti na prvním stupni se učí nukleární fyziku?? Neučí..,ale učí se, že se látky skládají z drobných částic a to jim stačí, na druhém stupni se dozví, že to jsou atomy složené z dalších mikročástic, střední škola je posunuje ještě dále a kdo má na MATFYZ, tak jde do detailů. Kniha Genessis je odou, je to hymnus.

2 Helena Helena | 9. listopadu 2014 v 5:37 | Reagovat

Velký třesk ani evoluce Boha nevylučují, viz prohlášení papeže Františka z 27.10.2014 na zasedání Papežské akademie věd: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21003

3 Eduard Nud Eduard Nud | 10. července 2016 v 17:26 | Reagovat

[2]: Teologové věří tomu, že člověka stvořil Bůh. Materialisté zase věří tomu, že se člověk vyvinul z opice. Já věřím tomu, že Bůh dovolil, aby se člověk vyvinul z opice. (Jiří Suchý)

No, koukám, že Svatý otec to řekl vskutku výstižně. Lépe už to vyjádřit nemohl. To se ale musel dost nakecat a řekl bych, že ho po té arabštině musela už pořádně bolet. Pusa.

4 Tloustik Tloustik | Web | 2. září 2017 v 11:15 | Reagovat

Jake lekce kytary byste doporucili?

5 Tloustik Tloustik | Web | 2. září 2017 v 11:30 | Reagovat

Zkuste lekce kytary Nanastroj.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama