Jak funguje evoluce?

9. října 2008 v 19:41 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Stvoření a evoluce
Všichni víme na základě vlastní zkušenosti, že se biologické rysy dědí z rodičů na děti. A přestože většinu charakteristik dítěte je možné nalézt u jeho rodičů, stane se, že některý z rysu dítěte je naprosto odlišný.


Pokud seřadíme fosílie živočichů za poslední stovky miliónů let podle času, je nemožné si nepovšimnout vývoje (tj. evoluce), ke kterému došlo ve stavbě jejich těl. Můžeme tak vyslovit hypotézu, že je každý jednotlivý živočich výsledkem vývojových změn předešlých živočichů. Že se každý druh vyvinul z jiného, dříve existujícího druhu, který se zase vyvinul z ještě staršího živočišného druhu.

Pro každé dva biologické druhy tedy musí existovat okamžik, kdy se jejich vývojové větve oddělily, okamžik, který je možné vystopovat v čase. Před tímto okamžikem musel existovat druh, který byl společným předkem obou druhů, kdy ještě ani jeden z těchto dvou biologických druhů neexistoval odděleně. Části těl společné různým živočichům a podobné chování obvykle ukazují, že se různé druhy vyvinuly ze společného předka.

Fosilní záznam pro evoluci života z vody na souš

První vícebuněčné organismy se vyvinuly v oceánech. Mnohonožka, bezobratlá životní forma, cestovala před 510 milióny let jako nejstarší známý živočich po souši, což víme díky otvorům v jejím fosilizovaném těle. Ty mnohonožka používala pro dýchání. Obratlovci (Vertebrae) se však proháněli další více než dvě stovky miliónů let pouze ve vodě.
Panderichthys žijící před 380 milióny let na rekonstrukci podle fosilních nálezů. Jeho tělo spojuje znaky typické pro ryby žijící výhradně ve vodě se znaky čtyřnožců žijícími na souši.

U jednoho z obratlovců žijícímu ve vodě, kterému dnes říkáme Panderichthys a který žil před 380 milióny let, se však zcela nadbytečně pro život ve vodě vyvinuly struktury vzdáleně připomínající prsty a palec (rudimentární končetiny). Neměl v nich žádné klouby a kosti těchto struktur byly velmi krátké, přesto není pochyb, jak užitečné se později ukázaly pro pohyb na souši. (Catherine Boisvert)
Vývoj od ploutví k předním končetinám, zleva doprava. Jaký z těchto druhů je ryba a jaký čtyřnožec? Tyto fosílie jsou jasným příkladem pozvolného přechodu mezi druhy.


Čtyřnohý Tiktaalik (čtyřnožec=tetrapod) žijící před 375 milióny let byl prvním obratlovcem, který se mohl pohybovat pos souši. Vlastnosti jeho těla, které se poprvé objevily už u druhu Panderichthys, mu umožňovaly pohybovat se v rozlehlém novém prostředí, kde se nemusel obávat jiných soupeřů o životní prostor.

Opakovaně se zaplavující tůně, z nichž se Tiktaalik vynořil.

Hybné síly v evoluci

Z jakého důvodu a jakým způsobem se těla živočichů mění? Dvěma pilíři evoluce jsou
  • náhodná změna (mutace)
  • přírodní výběr.
Mutace jsou zodpovědné za změnu ve struktuře těla živočicha, za nové vlastnosti, jako například za vznik předchůdce prstů u ryby zvané Panderichthys, o které jsme mluvili výše. Jedná se o odchylku od rysů rodičů. Mutace je náhodná.

Teprve ale přežití a množství potomků jedince s danou charakteristikou těla vzniklou na základě mutace pak ukáže, zdali je taková mutace vedoucí k dané vlastnosti těla organismu výhodná pro přežití v okolním přírodním prostředí či nikoliv. Přírodní výběr tedy není náhodný.

Prostředí, ve kterém dochází k přírodnímu výběru, se mění během miliónů let, a i sebemenší výhoda živočicha v daném prostředí vzniklá mutací, která mu umožní přežít a rozmnožit se, bude v čase zachována. A časem se k ní přidají další výhody vzniklé mutacemi a protříděné přírodním výběrem. Evoluce života je v podstatě pouze o úspěšnosti zachování v čase.

#

Můj oblíbený web popisující srozumitelně evoluci na několika vybraných tvorech živočišné říše: http://www.planetopia.cz/evoluce/.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Darask Darask | E-mail | 2. února 2010 v 14:51 | Reagovat

Jedna věc mi ale není jasná. Evoluce je o vývoji jednotlivých druhů rostlin a živočichů a hub atd. To je jasný. A jak to ještě evoluce zařídila že vše dohromady tvoří jednu velkou harmonii? Další miliony let metodou pokus omyl, nebo inteligentní evolucí? Že stromy nerostou bez mykorhizy, bez zpěvu ptáku nerostou rostliny (v USA musí chudáci pouštět v ovocných sadech ptačí zpěv aby měli úrodu)atd. atd. atd. To jsou vjeci.....

2 Smyk Smyk | 12. února 2010 v 18:24 | Reagovat

Ahoj, je to dáno právě přírodním výběrem.

Dám příklad: Někde před X lety jsou na určitém místě 2 druhy rostlin a druh býložravce co je obě konzumuje a 1 druh predátora co konzumuje býložravce. Teď co se stane, býložravci mají dostatek potravy (rostlin) tak se začnou enormě množit. Predátoři (xD), budou mít v tom případě též optimálně potravy (přemnožení býložravci) a začnou se taky enormě množit. Vše je vyváženo. Ale po delší době si jedna z rostlin (evolucí) vyvine jako obranu proti býložravcům trny (takové rostliny vskutku jsou) a druhý druh rostlin vyhyne. Co se teď logicky stane: Jelikož býložravci nebudou mít dostatek potravy (a masožravci je budou pořád náležitě redukovat, protože je jich moc) začne se jejich počet snižovat. Pro predátory (xD) bude tím pádem těžší ulovit býložravce (protože je jich málo) a jejich počet se opět zredukuje. Konečný výsledek bude ten že všichni 3 budou po čase mít optimální poměr a tak to třeba vydrží do té doby než se oběví nějaký další činitel.

No, možná jsem to napsal dost chaoticky, ale důvod proč je v přírodě všechno (snad krom člověka) v harmonii jsem snad vysvětlil.

PS: předem se omlouvám za chyby :)

3 sagan sagan | 20. února 2010 v 11:16 | Reagovat

Brilantní příklad!

- Sagan

4 Antonín Antonín | 15. června 2011 v 13:21 | Reagovat

Ještě by se sem hodil článek o teorii mnohočlověka, podle které jsme nově vznikající mnohoživočišný tvor, jak se píše v té novele Z lidstva.

5 filip filip | 4. října 2011 v 0:26 | Reagovat

[2]:Brilantní příklad. Akorát Vám tam ze dvou druhů rostlin zůstal jen jeden, což je evoluce naopak. Evoluce tvrdí, že z jednoho druhu se stává více druhů. Je pozoruhodné, že co je člověk člověkem může pozorovat opak (to nelze omluvit miliony let). Harmonie v přírodě existuje, ale v harmonii je evoluce zbytečná, vždyť by ji rušila.
Nikdy jsem neviděl matematicky vyjádřenou pravděpodobnost evoluce nebo jejích jednotlivostí. Proč se to neučí?

6 petros petros | 23. prosince 2011 v 17:28 | Reagovat

Změny které vědci v organismech pozorují nejsou v rozporu s druhým zákonem termomechaniky, s entropií.V rozporu s druhým zákonam termomechaniky je evoluční teorie, která předpokládá že všechen život se vyvinul sám od nejjednodušších po nejsložitější, motorem změn v DNA měly být náhodné mutace, nepříznivé mutace měly být odstraněny přirozeným výběrem.Toto tvrzení není dokázáno pokusy a má závažné nedostatky teoretické, neslužuje se ani s archeologickými nálezy.Jako celek je ET nevědecké dogma, vědeckou teorií je jen její část.

7 Pedro Pedro | Web | 2. září 2017 v 11:16 | Reagovat

To je moc zajimave

8 Kamil Kamil | Web | 2. září 2017 v 11:31 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

9 Kamila Kamila | Web | 7. září 2017 v 19:54 | Reagovat

Neznate nekdo nejake lekce kytary online

10 Petr ton Petr ton | Web | 7. září 2017 v 20:04 | Reagovat

Jake lekce kytary byste doporucili?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama