Je cílem evoluce člověk?

9. října 2008 v 21:24 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Stvoření a evoluce
Vede evoluce stále k lepšímu? Od jednoduchého ke složitému? Na základě fosilních záznamů a genetiky víme, že nejprve byly jednoduché druhy, které vyhynuly tak, jak se měnilo prostředí na Zemi. V přírodním výběru mohly obvykle přežít jen ty rychlejší, chytřejší, lépe ozbrojené, spolupracující druhy.
Evoluce není jako šplhání po žebříku vzhůru s daným cílem. Spíše se větví jako strom.


Evoluce je o tom, kdo přežije. Obvykle přežívají geny stavějící komplikované organismy. Pokud však dokáže strukturálně jednodušší organismus přežít lépe než složitý, pak může evoluce vést živočichy od složitějších k jednodušším. Dinosauři byli komplexní organismy, ale jejich těla mohla přežít jen za podmínek dostatku potravy. Když se změnilo prostředí na Zemi před 65 milióny let vlivem dopadu meteoritu a sopečných erupcí, přežily menší organismy, větší vyhynuly. Tlak prostředí neumožnil život velkých zvířat, jakými byli dinosauři.

Nemůžeme s jistotou říci, že jeden organismus zanechá více potomků než jiný organismus, ať je hbitější, silnější, inteligentnější nebo více sexy. Může do něj uhodit např. blesk před tím, než se stihne rozmnožit. Můžeme pouze říci, že je pravděpodobnější, že takový organismus zanechá více potomků. Přírodní výběr se týká jednotlivce, ale následky jsou pro celou populaci.

Není to velikost, rychlost či inteligence, co dělá z živočicha nutně úspěšnějšího v přežití. Naše inteligence nemusí být výhodou. Může nás dokonce zahubit. V evoluci neexistuje žádný jasný vzor na jehož konci by měl být člověk jakožto vrchol veškeré živé přírody.

Evoluce tedy může vést ke zjednodušování: například hadi jsou bez končetin, ptáci jsou bez zubů. Evoluce nemá záměr, pouze přežití, a kombinace metod umožňujících přežití může být jakákoliv.

Zkamenělina amonita.

Pokud by došlo k jadernému holocaustu, lidé by se stali jen další součástí fosilního záznamu. Taková inteligence není důležitá. Nás zajímá inteligence schopná docenit následky svého chování, která používá poznatky principů přírody ke svému kvalitnějšímu životu, nikoliv k sebezničení.

Lidé podlehli iluzi, že jsou nadřazeni ostatní přírodě, že příroda byla vytvořena pro jejich potěšení. Před několika málo deseti tisíci lety ale byly pouze jedním z prvků fauny, jak víme např. podle fosilizovaných lidských vlasů ve zbytcích trusu hyen, které patrně zhltly lidské mládě.

Atlas stvoření

Někteří lidé se dosud snaží tvrdit, že k vývoji organismů nedochází. Podívejme se například na plnobarevný "Atlas stvoření" tištěný v nejvyšší kvalitě na křídovém papíře plný nádherných snímků a obrázků v několika svazcích s tisíci stranami od autora jménem Harun Yahya (pravým jménem Adnan Oktar). Harun Yahya ve své knize ukazuje vždy snímek organismu z fosilního záznamu a současně snímek současného organismu a vytváří tak dojem, že organismus zůstal po stovky miliónů let stejný, že se nevyvíjel, a že evoluce je proto pouhá smyšlenka.

Nahlédněme nyní do jeho "atlasu".

Yahya píše "345 miliónů let stará zkamenělina lilijice je zcela shodná s jejími současnými protějšky, čímž ruší platnost evoluční teorie. Lilijice, které zůstaly stejné po 345 miliónů let, vyvracejí teorii evoluce a dokazují stvořitelského Boha jako fakt." Vlevo skutečně vidíme 345 miliónů let starou zkamenělinu fosilní mořské lilijice (Crinoidea), zástupce phylum Echinodermata. Avšak to co Yahya prohlašuje za žijící lilijici (vpravo), je něco zcela odlišného. Jedná se o kroužkovce (Annelida) čeledi rournatcovitých (Sabellidae). Dva druhy si snad nemohou být už více vzdálené, než jsou právě tyto dva.

Nebo tato fosílie dole, hadice (Ophiuroidea), zástupce phylum Echinodermata. Údajně současná hadice (nahoře) je však něco zcela odlišného. Fotografie nahoře totiž ukazuje hvězdici (Asteroidea), zcela odlišnou živočišnou třídu.

Můžeme vidět, jak jsou stoupenci kreacionismu naivní, dají pouze na první povrchní pohled. Neví nic o živočišné říši. Řekněte lidem nevzdělaným v daném oboru cokoliv, a budou tomu věřit. Samotní "vedoucí" představitelé kreacionismu pak spoléhají na důvěřivost svých stoupenců a z toho plynoucí moc či ilegální finanční profit (zisk zdrojů), které jsou typické pro řadu náboženských církví či sekt, a které jsou typickým důsledkem vývoje člověka v evoluci.

Adnan Oktar byl v roce 2008 odsouzen na tři roky tureckým soudem za vytvoření ilegální sekty pojmenované "Nadace pro vědecký výzkum" za účelem vlastního obohacení, jejíž členky byly nuceny k sexu s mladými vědci z bohatých rodin. Ti měli nadaci podporovat svými vědeckými poznatky a financemi. Pokud ženy chtěli z organizace vystoupit, byly vydírány pod pohrůžkou zveřejnění videozáznamů jejich sexuálních radovánek.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | Web | 2. září 2017 v 11:16 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

2 Tloustik Tloustik | Web | 7. září 2017 v 19:54 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama