Proč vědci věří v evoluční teorii? Je evoluce věda?

24. října 2008 v 19:13 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Stvoření a evoluce
Pokud je teorie evoluce vědeckou teorií, musí být empiricky ověřitelná. Důsledky každé vědecké teorie musí být možné pozorovat a rovněž musí existovat pozorování, které by mohlo teorii vyvrátit. Mnoho lidí napadá biologickou teorii evoluce, že je nevědecká, že není falzifikovatelná. Je biologická evoluce druhů testovatelná? Je evoluce falzifikovatelná? Proč vědci věří evoluci?


Teorie evoluce například tvrdí, že se člověk a jemu podobní savci vyvíjeli ze společného předka. Měli bychom proto nalézt postupnou přeměnu živočichů s rysy společného předka na stále více a více hominidní vlastnosti až k modernímu člověku, což je to, co kosterní pozůstatky (fosilní záznam) skutečně ukazují.

Ve vědě navíc existuje jeden koncept, který nemá postrádat žádná vědecká teorie: falzifikovatelnost. Proto bychom neměli najít -- a skutečně ani nenacházíme -- lidské fosílie např. ve vrstvách Jurského období (před 65 milióny let). Nebo zkamenělá stáda slonů v geologických vrstvách období kambria.

Naproti tomu víra se téměř vůbec nespoléhá na důkazy získané z okolního světa. Víra představuje přijmutí výroku bez ohledu na přítomnost empirických důkazů pro nebo proti takovému výroku, který považuje za pravdu. Vědci nemohou přijmout závěry pouze na základě víry, protože všechny vědecké závěry musí být podrobeny testování a pozorováním v okolním světě. Proto vědci "nevěří" evoluci, máme pro ní důkazy.

Přestože stále probíhá debata o vzorech a procesech v evoluci, není z vědeckého hlediska pochyb, že se všichni živočichové vyvinuli prostřednictvím evoluce. Evoluce není otázkou víry, ale vědy a ta je věcí důkazů. Máme důkazy pro evoluci z mnoha oborů, a je jich tolik, že jsme ji přijali jako pravdivou. Nemusíme s evolucí souhlasit, ale vznik druhů prostřednictvím evoluce je prokázaný fakt.

Evoluce je pozorovatelná, testovatelná a empiricky ověřená.

Také viz Jaký je rozdíl mezi teorií a hypotézou?

#

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Břeťa Břeťa | E-mail | Web | 26. října 2008 v 14:40 | Reagovat

Ahoj, neorientuji se tolik v otázce evoluce a stvoření, ale dovolím si nesouhlasit v otázce náboženské víry, specielně křesťanství:

Není pravda, že křesťanská víra nespoléhá na důkazy získané z okolního světa: křesťanská víra v podstatě stojí na důkazech okolního světa v době, kdy došlo ke vzkříšení Ježíše Krista a k jeho odchodu do nebe. Ti, co se odmítají zabývat posestvím Ježíše Krista, v podstatě ignorují důkazy okolního světa nashromážděné v historii -- blíže viz http://rozhovor.cz/temata/prockrestanstvi

2 Petr Petr | E-mail | Web | 21. listopadu 2008 v 17:43 | Reagovat

Ahoj

V okamžiku, kdy spoléháte na důkazy z minulosti, věříte. Vědění je v kurzu tehdy, pokud spoléháte na důkazy, které si můžete kdykoli v současnosti znovu otestovat. Můžete si např. v současnosti ověřit, že reakcí kyseliny se zásadou vzniká sůl, jde tedy o znalost, vědění. Ale nemůžete si dnes ověřit, zda před dávnou dobou vznikly fosilie evolučními procesy nebo před méně dávnou dobou při katastrofické potopě světa postupným utonutím všech tvorů od menších po větší  (s výjimkou toho, že vznik fosilií zatím známe v současnosti pouze rychlý, trvající max. pár dní, za působení tlaku a vody :)). V evoluci je tedy potřeba věřit podobně jako v celosvětovou potopu, nikdo o ní neví.

K minulému komentáři bych dodal jen to, že současné křesťanství nečerpá víru pouze z historických důkazů doby vzkříšení Ježíše Krista, ale i dalších období. A když Sagan umístil svůj odkaz do komentáře k našemu článku o teistické evoluci, rádi na oplátku jeho čtenářům poskytneme naše články právě k tématu historické věrohodnosti Bible, od 1. Knihy Mojžíšovy až po Zjevení :-) http://mladez-vysociny.net/bible-ve-svetle-faktu/

3 Re: Petr Re: Petr | Web | 22. listopadu 2008 v 19:17 | Reagovat

Ahoj Petře, díky za komentář. Pokusím se odpovědět.

Fosílie jsou opravdu velmi staré a je možné to ověřit.

Již v minulosti jsem však v sérii jiných článků na tomto blogu ukázal, že vznik druhů, který vysvětluje evoluční teorie, není založen na přítomnosti zkamenělin. Jsou to například molekulární genetika, vznik nových druhů, srovnávací anatomie, přechodné druhy ve fosilním záznamu, obecněji pak geologie, paleontologie, biogeografie, genetika, co nás vede k závěru, že evoluce velmi dobře popisuje vznik a vývoj druhů. Pro důkazy evoluce je možno jako výchozí bod použít adresu tohoto blogu: http://sagan.blog.cz/0810/jake-jsou-dukazy-evoluce

Přeji hezký den, Sagan

4 Petr Zámečník Petr Zámečník | E-mail | 17. prosince 2008 v 14:28 | Reagovat

Dobrý den.

Není pro mne lehké uvěřit některým událostem v křesťanské mytologii, ale zároveň mám problémy s přijetím moderního vědeckého názoru na vznik a vývoj světa. Myslím si, že tu především ani tak nejde o fakt evoluce, kterou se tu zabýváte. Je přeci snadno viditelné, že celý vesmír, jakožto planeta země, tak vše co se na ní nachází podléhá evolučním změnám. Vadí mi však, když současná věda mluví o evoluci, která je nepopiratelným faktem, ale přitom tím do myslí lidstva propašovává Darwinistický mýtus. Evoluce je přeci viditelná na každém kroku. O tom není pochyb. Darwinova teorie, je ale doposud pouze teorií, navíc v současnosti ideologicky zabarvenou, převážně materialisticky smýšlejícím lidstvem, které si přeje pro své svědomí učiniti zásadní ulehčující krok, a to eliminovat jednou provždy existenci boha, jako svrchovanou autoritu nad vším co jest. Vědci mluví o faktu evoulce a lidé co jim naslouchají si neuvědomují, že ve skutečnosti se zde legitimizuje nepravděpodobná teorie, založená na náhodném vzniku života z neživé hmoty. Když pominu ono nedůstojné vysvětlování vývoje jednotlivých druhů, kdy právě z důvodu absence přechodových živočišných forem, je často v darwinistické literatuře používáno slovo " objevili se ", což samo o sobě svědčí o jistém jazykovědném fopá, v případě popisování něčeho jako je posloupný vývoj druhů dle Darwina, tak ale nemohu přijmout onen nevědecký názor současné vědy, že náhoda za určitý časový úsek nechá vzniknout život z neživé hmoty.

5 Re: Petr Zámečník Re: Petr Zámečník | Web | 17. prosince 2008 v 20:25 | Reagovat

Přeji dobrý den.

Je nutno rozlišovat mezi vznikem života a vývojem druhů. Evoluční teorie („rozšíření teorie vývoje druhů podle Darwina“) nezahrnuje vznik života. Všechny výsledky celého spektra specializací vědy týkající se rozmanitosti životních forem plně vyhovují současné evoluční teorii. Evoluce není o úplnosti fosilního záznamu (jak jsem psal zde: http://sagan.blog.cz/0810/fosilni-dukazy-evoluce-zkameneliny). Více viz http://sagan.blog.cz/rubriky/stvoreni-a-evoluce

Vznik života tedy spadá do jiné oblasti. Život zcela jistě nevznikl pouhou náhodou. Všechny naše znalosti ukazují, že život je dán složitostí struktury hmoty. Život nevznikl pouhou náhodou, při jeho vzniku hrály podstatnou úlohu nezáměrné vzory chování přírody (popsané tzv. fyzikální zákony). Více o vzniku života jsem psal například zde: http://sagan.blog.cz/0807/puvod-zivota-4-4

S hezkým pozdravem,

Sagan

6 Petr Zámečník Petr Zámečník | E-mail | 18. prosince 2008 v 16:55 | Reagovat

Přeji dobrý den pane.

Děkuji za Vaši reakci. Působíte velmi vzdělaným a svěžím dojmem. Přiznávám se, že nejsem v tomto oboru patřičně vzdělán. Mám však v sobě touhu vyzvědět, jestli jsem pouhý konglomerát vhodně sestavených atomů, nebo svébytná duševní osobnost, nezávislá na dočasnosti hmotného organismu. Nezlobte se, že tento rize filosofický problém vnaším do Vámi presentované čistě vědecké diskuze, ale myslím si, že pro současného postkomunistického čecha, který není členem žádné církve, ale naproti tomu ani klubu skeptiků, je toto velmi prestižní téma. Já osobně jsem zažil útlak všeho duchovního již překonanou marxistickou filosofií. To je za námi. V současné době bych očekával diskuzi ve společnosti, posléze i na akademické půdě, na téma ..... "jsme tady vlastně náhodou, nebo má náš život nějaký duchovní kredit, tedy smysl přesahující naše současné poznání".

Tato diskuze se po revoluci vůbec neuskutečnila. Propásli jsme šanci zamyslet se poctivě nad celou problematikou, a to v době kdy jsme  začínali oproti našim západním vyspělým sousedům, jaksi s čistou hlavou, plni ideálů a touhy po pravdě. Nevím jestli mi trochu rozumíte, protože jsem si vědom, že přemýšlíte velice racionálně a vědecky, navíc pojmy jako láska, soucit, touha po pravdě, redukujete ve svém životním názoru na výhodné artikly vyskytnuvší se pro svoji nespornou výhodnost v divotvorném kotli evoluce. Nevím tedy jestli Vás svým přístupem neobtěžuji, byl bych velice nerad. Jestli prosím máte chuť si se mnou trochu pokomunikovat, byl bych velice potěšen, protože by mne zajímal Váš skutečný názor, jako člověka vzdělanějšího mne.

Mějte se hezky.

PetrZámečník

7 Re: Petr Zámečník Re: Petr Zámečník | E-mail | Web | 21. prosince 2008 v 22:20 | Reagovat

Zaslal jsem vám odpověď na email.

Sagan

8 sulin sulin | 18. září 2012 v 16:24 | Reagovat

v evoluci neverim ani na pana boha - neni dost dukazu, myslim ze nas sem dali mimozemstane

9 Kamil Kamil | Web | 2. září 2017 v 11:13 | Reagovat

Mate zkusenost s nejakymi lekcemi na kytaru?

10 Tloustik Tloustik | Web | 2. září 2017 v 11:29 | Reagovat

Neznate nekdo nejake lekce kytary online

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama