Je duše nezávislá na lidském vědomí?

24. ledna 2009 v 20:40 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Duše a vědomí
Jaký je vztah mezi duší a tělem? Jsou vědomí a mozek dvě odlišné věci? Nebo vyvěrá duše přímo z existence mozku a pochodů v něm?

V dualistickém (dvojném) pohledu vědomí jsou od sebe nehmotná duše a fyzické tělo od sebe odděleny, ale vzájemně se mohou ovlivňovat, jak se domníval už René Descartes. To ale platilo podle Descarta pouze o lidských bytostech. Všichni ostatní živočichové jsou pro něj jen nemyslící roboti.

Descartes se domnívá, že nervová soustava převádí světlo, zvuk, teplotu a tak dále do nervových signálů, které se v mozku sbíhají na určitém ústředním místě. V tomto místě se převádějí do jiného média: média vědomí, duše. René Descartes se domníval, že tímto centrem, kde duše mluví s mozkem, je šišinka (res cogitans a res extensa). Dnes víme, že šišinka je orgán, jenž vyrábí hormmon melatonin na základě míry světelného toku. Komunikace s duší zde neprobíhá.

Podobně i dnes si někteří lidé představují, že mozek je něco jako aparát, vysílač a přijímač, který duše používá k zprostředkování myšlenek. Duše existovala předtím, než jsme se narodili a mozek je jen nástrojem duše, který ji umožňuje ovládat fyzické tělo. Všichni cítíme, že naše duše je něco jedinečného a zcela odlišného od hmoty a elektrochemických procesů. Jak by něco takového mohlo být jen projevem axonů, dendritů a iontových kanálků?

Proč vnímáme červenou barvu tak, jak ji vnímáme? Odkud se bere její "červenost"? Nebo např. odkud se bere reprezentace vůně šunky? Proč má růže tu vůni, kterou znáte? Co je podstatou prožitků, které si uvědomujeme (lat. qualia, angl. quale, angl. mn. č. qualia)?

Odraz okolí dopadá na sítnici našeho oka v podobě energie elektromagnetických světelných vln, kde se mění na elektrochemické signály, impulzy, jež putují po nervových vláknech do zrakové kůry (vizuálního kortexu).

Můžeme změřit vlnovou délku "červené barvy" nebo atomární složení molekul, které představují vůni šunky. Ale odkud se bere jejich reprezentace v našich představách? Je proto možné předpokládat, že tyto pravzory jsou někde mimo naši realitu (dualismus)?


Nepřehlédněte! Tento článek je součástí seriálu Duše a vědomí.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kamil Kamil | Web | 2. září 2017 v 11:17 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

2 Kamila Kamila | Web | 7. září 2017 v 19:55 | Reagovat

Zkuste lekce kytary Nanastroj.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama