Fyzikální podstata homeopatie (6/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Homeopatie
Homeopati stále hledají princip, na němž by byla účinnost homeopatie založena. Hovoří o vibracích, informacích, kvantové homeopatii, biofotonech, bioinformaci a dalších neexistujících biověcech. Účelem všech těchto "hypotéz" je navodit dojem, že fyzikální základy homeopatie jsou stejně vědecké jako základy klasické medicíny. Autoři těchto prací se ve fyzice ani povrchně nevyznají, natož pak aby byli schopni vnikat do podstaty jednotlivých dějů a faktů skrývajících se za odbornými termíny. To jim však nezabrání je používat.

Naposledy mne z této řady špatně chápaných pojmů zaujala hypotéza "vysvětlující" podstatu homeopatie prostřednictvím superstrun. Jedná se však jen o další z dlouhé řady způsobů, jak se někteří lidé věřící v homeopatii pokouší marně vysvětlit jednu záhadu ještě větší záhadou. To je zcela typické i pro jiné systémy víry, které nemají ve vědě žádné místo. Pokud něčemu nerozumíte, zaobalte to do něčeho, čemu rozumíte ještě méně. A pokud budete mít dostatek důvěřivců, kteří nebudou mít žádné pochybnosti, budete mít úspěch.

Pokud by byla někde uložena dodatečná informace mimo homeopatické léčivo, jak pak pozná, že se dostala do hmoty tvořící tělo a má začít působit? "Zhmotní" se tato "informace" nejprve zpět do homeopatického ředidla a pak zapůsobí na organismus?

Pokud by existoval nějaký účinek homeopatie, nakonec by se musel projevit na živé hmotě, která je stejně jako každá jiná hmota materiální povahy. Pomocí fyzikálních přístrojů, jako jsou spektroskopy či elektronové mikroskopy, bychom potom mohli zjistit strukturální změny v homeopatických přípravcích a v biologickém materiálu velmi snadno. Žádné takové změny nebyly nikdy pozorovány. Proto se zdá, že žádný rozdíl mezi homeopatickým přípravkem rozředěným ve vodě a čistou vodou neexistuje.

Pro běžné absolventy a rovněž pro vyučující nefyzikálních univerzitních oborů jsou fyzikální teorie a pojmy téměř nestravitelné pro obtížnost svého fyzikálně-matematického aparátu. Poznání přírody (fyzika) se ale neopírá o několik stovek spekulativních, sporných či neopakovatelných účelových výzkumů, jejichž kořeny se táhnou až k Paracelsovi.

Fyzika stojí na miliónech hodin přesné vědecké práce a konzistentním systému zákonů vysvětlujících nejroztodivnější jevy kolem nás. Je nepochopitelné, že někteří opravovatelé přírodních zákonů učí i na univerzitách a své představy tak předávají studentům toužících po poznání. Naštěstí jich není mnoho.

Vysvětlí nová fyzika homeopatii?

Z opakovaně prováděných fyzikálních pokusů jsme zjistili, že v přírodě neustále probíhají děje, jejichž výsledky jsou vzdáleny našemu běžnému myšlení (selskému rozumu). Podstata homeopatie je ale nejenže proti "selskému rozumu", ale především neodpovídá žádnému pečlivě provedenému experimentu.

To však obecně neznamená, že neexistuje žádné chování přírody, které by dosud nebylo popsáno nějakou fyzikální teorií. Možná se už nyní nacházíme na hranici poznání těchto nových oblastí fyziky, ať už teoreticky (M-teorie) nebo prostřednictvím kombinací měření a teorie (temná hmota, temná energie). Proto výzkum musí pokračovat. Pokud existuje cokoliv týkající se přírody, o čem zatím nevíme, pak budu chtít být první, kdo se to dozví. Všichni lidé to budou chtít vědět.

To ale není případ homeopatie. Homeopatie je prokazatelně chybným směrem.
Bude sice trvat stovky let, než detailně prozkoumáme jednotlivé funkce těla v jejich celé složitosti, ale již dnes známe všechny základní principy přírody, nad nimiž lidské tělo funguje. Vzhledem k rozsahu poznání moderní fyziky je nepravděpodobné, že existuje neodhalený základní přírodní jev, který by mohl ovlivňovat fyzikální stav hmoty živého organismu, jež označujeme jako nemoc.

Neexistuje žádný vědecky podložený důvod, proč by homeopatické přípravky měly ovlivňovat hmotu.

Nepřehlédněte! Přečtěte si pokračování článku.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 veel veel | 5. března 2010 v 8:42 | Reagovat

Zajímavé srovnání: kdyby fungovala homeopatie, bylo by to podobné, jakoby vypuštění jediného spermatozoidu do plaveckého bazénu způsobilo otěhotnění všech žen, jež by v něm plavaly.

2 gogo gogo | 30. srpna 2012 v 23:30 | Reagovat

Funguje to na bázi informací a informačního pole. Ale to si fyzikář nezváží ani nezměří, proto s tím mají takové potíže. Ono je nejjednoduší tvrdit, že homeopatie, akupunktura, hypnózy atd. je podvod a placebo.

3 Dan Dan | 10. srpna 2013 v 12:23 | Reagovat

[2]:No dobrá, ale jestli to nejde změřit ani zvážit, jak máme vědět s jistotou, že to existuje? Fyzikář není ignorant, věda funguje tak, že se snažíme přijít na co nejjistější vysvětlení.

4 Pedro Pedro | Web | 2. září 2017 v 11:06 | Reagovat

Mate zkusenost s nejakymi lekcemi na kytaru?

5 Kamila Kamila | Web | 2. září 2017 v 11:11 | Reagovat

Neznate nekdo nejake lekce kytary online

6 Hovedo Hovedo | Web | 7. září 2017 v 19:47 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama