Lékaři a homeopati (8/9)

10. října 2009 v 13:37 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Homeopatie
Vlídný přístup lékaře plný pochopení a empatie často typickým lékařům chybí. Důležitou částí homeopatické léčby je právě konzultace. Hned se vám alespoň z části uleví, když s vámi lékař pohovoří o vašich problémech, pozorně vám naslouchá, vy se ptáte, co máte jíst, jak spát, jak překonat obavy z nemoci, a obvykle dostanete určité rady, které vám rychle dodají lepší pocit.


Podstata tohoto rozhovoru je terapeutická. Někteří lékaři mohou doporučit placebovou terapii (homeopatii), pokud skutečná farmakoterapie není možná nebo není nutná. Lékař si pak je vědom toho, že provádí určitou formu psychoterapie.

Účinnost je v takovém případě závislá na osobnosti pacienta a sugestivitě lékaře. Homeopatie tedy souvisí s ovlivněním psychického stavu pacienta a autosugescí. V takových případech je homeopatie formou psychoterapie, která ovlivňuje nevědomé autoregulační procesy těla.

Jak může psychický stav člověka ovlivnit jeho fyzický stav?

Psychický stav má svůj původ ve fyzikálním stavu mozku a proto je možné působením na psychický stav pacienta ovlivňovat jeho fyzický stav. Výzkumy placebového efektu vrhají světlo na roli mozku ve fyzickém zdraví člověka. Placebo má fyzický účinek.

Například jsme docela často zvyklí proti bolesti hlavy používat analgetika, která zmírní obtíže zpravidla již během 5 - 10 minut po polknutí tablety. Je to v době, kdy se analgetikum ještě nemohlo dostat krevním oběhem do mozku a kdy tedy ještě nemohlo začít působit. Nejprve je tedy spuštěna v mozku psychologická odezva na požití "něčeho, co mi pomůže" a vlastní farmakologický účinek pak posílí to, co už se stalo z psychologických důvodů.

Placebo efekt vede k měřitelnému zvýšení produkce dopaminu a μ-opioidu. Konkrétně ve zmíněném případě analgetik placebo způsobuje uvolnění endogenních opioidů dávno předtím, než začne působit farmakologická složka. Věř a víra tvá tě vyléčí.

Placebo občas funguje, ale přehledové studie účinků placeba ukázaly, že skupiny lidí pobírající placebo neměly žádné statisticky významné zlepšení vůči skupině, která nebrala vůbec žádná léčiva. Například účinnost léčby prostřednictvím placeba u žaludečních a dvanácterníkových vředů vykázala v některých studiích až devadesáti procentní účinnost. V jiných případech pouze deseti procentní účinnost. To je stejný výsledek, který dávají homeopatické výzkumy.

Není to homeopatikum, co účinkuje, ale mysl a její fyzikální podstata spojená se zbytkem těla.
Ježíš v Getsemanské zahradě.

"Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve." Podle tohoto záznamu v Bibli (Lukáš 22:44) se můžeme domnívat, že u Ježíše modlícího se v Getsemanské zahradě den před ukřižováním došlo k vzácnému medicínskému úkazu označovanému jako hematohidróza. V takovém případě dochází k mírnému porušení cév a krvácení do potních žláz vlivem velkého psychického vypětí (nocebo efekt).

Vidíme, že účinek mysli na tělo je ohromný. Podobně mohou působit panenky voodoo, pokud si je oběť kouzelníka vědoma, že má být zničena.

U homeopatik stejně jako u placeba neexistuje žádný fyzikální mechanismus, kromě spuštění automatické reakce v mozku. U placeba i homeopatik jsou rovněž vzájemně si odpovídající výsledky klinických studií.

Jak může placebo zabírat na děti a zvířata?

Působení homeopatik na dospělého člověka můžeme beze zbytku vysvětlit použitím účinků placebo efektu. Předseda České homeopatické společnosti ale pokládá otázku: "Pokud připustím u homeopatie funkci placeba neboli schopnosti lidí reagovat zlepšením stavu na zcela neúčinné látky, vysvětlované autosugescí, jak mi potom odpůrci homeopatie vysvětlí placebo efekt u zvířat nebo kojenců?"

Server iDnes nechává tuto otázku v článku o homeopatii bez odpovědi. Jsem přesvědčen, že sám předseda homeopatické společnosti odpověď na svoji otázku zcela jistě zná.

Již jsme ukázali, že účinek homeopatie nebyl za 200 let nikdy prokázán, studie byly buď nesprávně provedené, nebo zcela záměrně zmanipulované. Přestože proběhlo již mnoho experimentů, homeopatické přípravky nikdy úspěšně neprošly randomizovaným, dvojitě slepým, placebem kontrolovaným a zkříženým testem jako většina ostatních léků.
V případě dětí a zvířat se může jednat o nepřímý placebový efekt. Dítě reaguje na očekávání rodičů a na jejich chování. Starostlivý rodič o dítě ještě více pečuje a stane se po podání homeopatika více klidným, což se přenese i na dítě. Podobně se vyrovnané chování člověka projeví i na zvířeti. Bezpochyby je tato reakce na nepřímé placebo jednou z nejvíce fascinujících oblastí současné lékařské vědy.

Rovněž mohou zapůsobit režimové změny a úprava životosprávy v období používání homeopatik. Pokud někdo používá homeopatika měsíce nebo dokonce roky, pak obvykle mění své původní (špatné) návyky, které neustále opakoval a které mohly být zdrojem nemoci. Důsledkem je "zdravější" životní styl a zmizení původních příčin choroby. K těmto režimovým změnám může dojít automaticky nebo vlivem konzultace s lékařem.

Především mají ale všechny biologické organizmy samoopravné mechanismy, které se vyvinuly v průběhu evoluce. Aby byla nemoc vyléčena, není třeba vždy provádět umělé léčící zásahy. Žádné zvíře se nechodí léčit do nemocnic, a přesto se často uzdraví. Když si poškodíte kůži, nemusíte brát žádné léky a rána se přesto sama zhojí.

U žádné z alternativních metod se nikdy neukázalo, že by pozitivní stav pacienta způsobila daná "alternativní" metoda, a ne přirozené uzdravovací procesy.

Je homeopatie bezpečná?

U vysokých zředění (> 5CH) je homeopatie podávaná ústně zcela bezpečná, protože obsahuje pouze čistou vodu, alkohol či cukr. Výjimkou je pouze alergie na některou z těchto složek. Jinak tam ale není nic, co by dospělému člověku pomohlo či ublížilo. James Randi, který odhalil podvod francouzského imunologa Jacquesa Benvenisteho financovaného společností Boiron, spolykal při výpovědi před Americkým Kongresem obsah dvou balení homeopatického léku na spaní, každé po 32 tabletách. Ačkoliv se tablety měly podle příbalového letáku požívat v osmihodinovém intervalu, Randi, na rozdíl od několika kongresmanů, neusnul.

Oproti tvrzením homeopatů však homeopatické přípravky nejsou obecně bezpečné, neplatí rčení, "když mi nepomohou, tak neublíží." Homeopati doporučují určité přípravky s alkoholem kojencům. Jiné homeopatické přípravky mohou obsahovat těžké kovy, toxické látky a jedy jako je arzen. Některé homeopatické léky jsou již od dob 19. století založeny na rakovinné tkáni, slinách psů či virech syfilitidy.

Etika

Statisticky je známo, že "zdraví" patří mezi lidmi k nejdůležitější hodnotě v životě. Homeopat podle příznaků pozná, kdy homeopatický přípravek obvykle neublíží, a s vědomím toho, že se pacient stejně uzdraví, mu homeopatický přípravek prodá. Tak proč si nepřivydělat na největším lidském přání.

Homeopatie je velký obchod. Nízké výrobní náklady a vysoké prodejní ceny homeopatie vedou k velkým ziskům a z toho plynoucí masivní propagace a nátlaku (lobby) vlivných farmaceutických firem na nemocnice, lékárny a lékaře. Síle peněz většina slabých lidí podlehne.


Jsou mezi nimi i lékaři prodávající důvěřivým pacientům (laikům) tyto preparáty. Jsem rád, že jich je jen velmi málo. Myslím si, že někteří lékaři homeopatii i skutečně věří. Nedomnívám se ale, že jsou všichni lékaři poskytující homeopatické přípravky tak naivní a nevzdělaní, že věří účinnosti homeopatických výrobků. Pokud už homeopatické přípravky prodávají, pak to dělají záměrně kvůli zisku, nikoliv pro dobro pacienta.

Homeopati jsou hlavním příkladem této skutečnosti. Zrazují tak primární lékařské pravidlo, především neškodit (primum non nocere).

Také český časopis praktických lékařů pro děti a dorost, Vox Pediatrie, zařadil hned do dvou čísel ročníku 2005 informaci o jedné homeopatické studii, která měla potvrdit účinnost homeopatických preparátů u dětí. V čísle 6 byl jako autor článku uveden dětský neurolog se "specializací" v homeopatii, v čísle 9 byl tentýž text uveden znovu, zamíchán mezi aktuality z oboru. Pod článkem byl tentokrát již neskrytě zapsán odkaz na společnost Boiron.

Mnoho lidí si není vědoma faktu, že "recenze" v časopisech jakéhokoliv druhu na jakýkoliv výrobek bývají placenou reklamou. V tomto případě lékaři propůjčují svá jména za úplatu. Tím však škodí opravdové lékařské vědě, jelikož jsou nuceni popírat platnost vědeckého poznání. Neexistují dva druhy vědy, konvenční a nekonvenční. Existuje pouze jediná věda s výsledky poznání skutečného světa.

Šarlatán je kdokoliv, kdo propaguje přípravky, o nichž je známo, že jsou klamavé či neúčinné.

Nepřehlédněte! Přečtěte si pokračování článku.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jano jano | 27. července 2012 v 0:43 | Reagovat

Súhlasím, farmaceutické firmy manipulujú vedu. To samé platí i o ostatných liečivách - NEhomeopatikách. Aj bežné lieky a povinné očkovania sú hlavne biznys.

Biznys je biznys a presne ako píšete, na základnej túžbe byť zdravý sa dá dobre bohatnúť. Farmaceutické firmy bezohladne bohatnú, ich akcionári sa tešia. Teraz pozor: je úplne jedno čo firma predáva, či to sú homeopatiká, alebo iné lieky. Platí to jak na jedných tak aj na tých druhých. Napríklad sa tešia na príchod chrípkovej sezóny, lebo na tom zarobia.

Predstavte si čo by sa stalo keby sa našiel "všeliek", ktorý by bol zadarmo?
Myslím že neexistuje, ale aj keby sa tomu niečo len blížilo, tak by farmaceutické firmy proti takémuto lieku (alebo sposobu liečby) bojovali a z hladiska sily by asi vyhrali. Majú na boj zbrane - kapitál, novinárou, podplatených vedcou a lekárou, . . .

Váš článok je z tohto hladiska tendenčný a zabúda že i tie druhé farmaceutické firmy možu byť rovnako "zlé" ak nie horšie ako tie homeopatické farmafirmy.

Ak zájdeme v týchto úvahách ešte ďalej, farmaceutický primysel potrebuje, aby boli ludia chorí. Čím sú viac ludia chorí tým farmaceutické firmy a priemysel ako celok viac zarobia. Lepšie je pre nich potláčať príznaky ale neliečiť. Ich cieľ je ludí liečiť, ale nie ich vyliečiť. Ak by ich náhodou vyliečili, príjdu o zákazníka. Farmaceutické firmy potrebujú aby boli ľudia chorý . . .

2 Tloustik Tloustik | Web | 2. září 2017 v 11:11 | Reagovat

To je moc zajimave

3 Kamil Kamil | Web | 7. září 2017 v 19:47 | Reagovat

Zkuste lekce kytary Nanastroj.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama