Principy homeopatie (3/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz |  Homeopatie
Výroba homeopatického preparátu je založena na léčení podobného podobným (zákonu podobnosti), principu nekonečného ředění (infinitezimálních dávek) a protřepávání preparátu (dynamizaci). Tyto preparáty jsou tak zředěné, že obvykle již neobsahují ani jedinou molekulu účinné látky (mateční tinktury) a přesto se po jejich požití mnoho lidí uzdravilo. Homeopatie mnohdy pomohla tam, kde farmaka selhala.

Princip podobnosti

Homeopatie je založena na starověkém principu podobnosti.

V 17. století se úspěšně používal chinin ve velkém množství k léčbě malárie (z italštiny "špatný vzduch", mal-air-ia). Hahnemann si povšiml, že pokud požije zdravý člověk malé množství chininu, vyvolá to u něj symptomy připomínající malárii.

Princip nekonečně malých dávek (infinitezimálních dávek)

Z tohoto pozorování učinil závěr, že pokud bude podávat nemocným v malých množstvích látku, která vyvolává u zdravého člověka stejné symptomy jako u nemocného, podaří se mu příznaky nemoci zvrátit (reverzovat) a nastolit opět rovnováhu v organismu člověka.

V roce 1820 byla chemická sloučenina chinin izolována z kůry jihoamerického Chinovníku. Nejednalo se však o žádnou nehmotnou substanci, ale o pevnou bílou práškovitou látku.

Hahnemann věřil, že nemoc je nemateriální povahy a že tělo člověka drží při životě duchovní síla. Proto se domníval, že rovněž nejlepším lékem bude medicína bez jakékoliv materiální substance, bez účinné látky. Čím více bude původní látka materiální povahy zředěna, tím silnější bude výsledná duchovní síla. Duchovní účinek léku v takovém případě již nebude rušen negativně působící hmotou.

Potencování

Jak ale izolovat čistě duchovní sílu původní léčivé látky od její hmotné složky a přenést ji do ředidla? Hahnemann se inspiroval v pozorování, kdy železná tyč opakovaně třená liščím ocasem získávala "magnetickou moc", aniž by nabývala na hmotnosti. Hahnemann zapsal, že "podobným způsobem při protřepávání medicínské substance vyvolá moc v ní ukrytou". Proto tedy musí být původní účinná látka s vodou důkladně alespoň čtyřicetkrát protřepána, takže se duchovní síla účinné látky otiskne do vody (dnes se třepání provádí strojově). To označoval jako dynamizaci.

Oba dva postupy výroby homeopatického léku, ředění a protřepávání, označil jako potenciaci. Homeopatické léčivo tedy není materiální povahy, podstata homeopatik je duchovní povahy.

Přínos homeopatie

Díky využívání nové léčebné metody, homeopatie, zemřelo v 18. století mnohem méně lidí, než kolik by jich zemřelo, pokud by byla používána klasická medicína té doby. Ne snad proto, že by homeopatie tyto lidi přímo vyléčila. Homeopatie ale nezhoršila jejich stav dalším oslabením organismu vlivem vykrvácení, zavlečením infekce, nebo otravou silnými jedy, které tehdejší lékaři používali. Jít v té době k doktorovi bylo často docela nebezpečné. Chudí lidé tak měli paradoxně štěstí, že si nemohli lékaře dovolit. Při používání homeopatik pak obvykle nezemřeli tak rychle.

Rozpad Hahnemannovy teorie

Samuel Hahnemann nerozuměl příčinám chorob a způsobu, jakým tělo (imunitní systém) proti nemocím bojuje. Jeho metoda ale přilákala mnoho dalších následovníků i pacientů, jelikož byla oproštěna od hrubých metod typu pouštění žilou nebo starověké rovnováhy čtyř šťáv (flegma, krev, žlutá žluč a černá žluč).

Homeopatie se dokonce zdála být potvrzena výsledky dvou proslulých vědců. Práce Louise Pasteura a Roberta Kocha v oblasti očkovacích látek ukázala, že vpravení velmi malého množství mikroorganismů způsobujících nemoc do těla může vést k posílení přirozené obranyschopnosti organismu (imunizace). Homeopatie je ale ve skutečnosti něco zcela odlišného. Hahnemann nepracoval s malým množstvím látky, ale s nulovým množstvím látky.

Louis Pasteur (1822-1895) naopak ukázal, že příčinou nemocí není narušení životní síly. Pasteur svými pokusy prováděnými v letech 1860-1864 podpořil teorii, že příčinou nemocí jsou mikroorganismy. Dnes víme, že například malárie je infekční nemoc způsobená parazity Plasmodium falciparum. Není způsobena žádnou nerovnováhou v životní energii. Malárie ani jiné nemoci nejsou způsobeny porušením životní síly. Neexistuje žádná tajuplná životní síla či energie, která by vnášela život do hmoty.

Dnes také víme, že hmota tvořící živé organismy má stejné složení jako hmota tvořící ostatní předměty. Liší se pouze uspořádáním. Hmota tvořící "živou" i "neživou" přírodu je zcela totožná. Všechny základní děje v lidském těle je možné plně vysvětlit prostřednictvím čtyř základních přírodních sil, které popisuje věda zabývající se přírodou (fyzika). Žádná duchovní, životní ani jiná nadpřirozená síla není třeba.

Podobně jako neexistuje žádná životní síla, neexistuje ani princip podobnosti. Všechny hypotézy, na jejichž základě Hahnemann stvořil homeopatii, jsou nesprávné.
Nepřehlédněte! Přečtěte si pokračování článku.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | 1. února 2013 v 20:34 | Reagovat

Skvělý článek.

2 PeterBat PeterBat | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 19:14 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

3 Kamila Kamila | Web | 2. září 2017 v 11:06 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

4 Kilian Kilian | Web | 2. září 2017 v 11:12 | Reagovat

Jake lekce kytary byste doporucili?

5 Hovedo Hovedo | Web | 7. září 2017 v 19:52 | Reagovat

Mate zkusenost s nejakymi lekcemi na kytaru?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama