Duše a vědomí

Proč máme rádi hudbu?

18. března 2009 v 21:06 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Hudbu dnes bereme jako samozřejmost, setkáváme se s ní snad na každém kroku, je všude. Určitou hudbu jsme zvyklí poslouchat současně s prováděním jiných činností. Některým melodiím jsme ale schopni se plně oddat, a ty pak mají tu moc přivodit nám různé pocity. Vzrušení, strach, rozechvění, radost, uklidnění. Některé lidi může dovést až k slzám.

Čeká vás ráj nebo peklo?

25. ledna 2009 v 12:28 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Výjimečnou součástí ošetření pacientů s nejtěžší podobou schizofrenie je přeříznutí corpus callosum, které spojuje levou a pravou mozkovou polokouli. Můžeme tak studovat obě mozkové hemisféry. Bude mít třeba jedna polovina ráda brunety a druhá blondýny?

Mám svobodnou vůli?

24. ledna 2009 v 22:16 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Byla nám dána svobodná duše? Pokud bychom neměli svobodnou vůli, byli bychom nezodpovědní za své činy? Bylo by pak správné zavírat lidi do vězení?
Jak se rozhodnu? Jaký další krok zvolím?

Život po smrti

24. ledna 2009 v 22:11 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Co se stane, když člověk nebo jiný živočich zemře? Přežije z něj nějaká jeho část? Tělo po smrti vypadá, jako by z něj vyprchala jiskra života, esence života (životní elán, fr. élan vital), či duše -- a zůstalo jen tělo.

Co jsem, co utváří mé „já“?

24. ledna 2009 v 22:07 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Toto je pátrání po sobě sama. Dosud nemáme jednotnou teorii vědomí. V současné době jsme na tom s poznatky o vědomí asi tak daleko, jako na začátku 19. století s poznatky o elektromagnetismu. Počátkem 19. století bylo známo mnoho jevů z oblasti elektřiny a magnetismu, bylo patrné, že mnoho z nich spolu souvisí, ale nikdo nevěděl přesně jak. Až do roku 1864, kdy James Clerk Maxwell popsal obecnou teorii elektromagnetismu, která všechny jevy z této oblasti dokáže vysvětlit na základě několika základních jednoduchých poznatků. Co se týče lidského vědomí, máme i přes naše neúplné znalosti rovněž mnoho poznatků, které odhalují vědomí z mystické mlhy a ukazují nám, že je založeno na pozorovatelných vlastnostech přírody.

Astrální cestování, opuštění těla (OBE)

24. ledna 2009 v 21:46 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Dalajlama požádal buddhistické mnichy zkušené v meditaci, aby propůjčili své mozky k neurobiologickému výzkumu (Richard Davidson, Antoine Lutz). Mniši se ponořili do meditace a aktivita jejich mozku byla počítačově sledovaná metodou funkcionální magnetické rezonance (fMRI, "tunel"). Podobné měření bylo provedeno s modlícími se františkánskými jeptiškami (Andrew Newberg). Pro porovnání podstoupili stejné měření také lidé, kteří byli pouze krátce poučeni s meditačními technikami před vlastním měřením.

Zážitky blízkosti smrti

24. ledna 2009 v 21:40 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Co se děje s naší duší po smrti? Budeme provedeni panoramatickým přehledem důležitých událostí svého života od dětství až po smrt. Budeme putovat tunelem a směřovat na velice pěkné prozářené místo plné míru, radosti a harmonie se světelnou postavou na konci. Setkáme se zde se zemřelými přáteli?

Proč se v evoluci objevilo vědomí?

24. ledna 2009 v 21:22 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Kdy se v průběhu evoluce objevila subjektivní mysl?

Mají zvířata vědomí?

24. ledna 2009 v 21:11 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Mají vědomí formy života jiné než člověk? Mají také ostatní živočichové vědomí sebe sama? Výraz pro živočišnou říši (animalia) pochází z latinského slova anima, které znamená "dech života" neboli duše. Aristotelés napsal v "De Anima", že lidská duše je oddělitelná od těla, zatímco zvířata duši nemají.

Má vědomí původ mimo realitu?

24. ledna 2009 v 20:56 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Je duše víc než znak našeho inteligentního vědomí? Je vědomí víc než jen fyzika? Není to jen čistá biochemie v lidském mozku?

Je duše nezávislá na lidském vědomí?

24. ledna 2009 v 20:40 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Jaký je vztah mezi duší a tělem? Jsou vědomí a mozek dvě odlišné věci? Nebo vyvěrá duše přímo z existence mozku a pochodů v něm?

Co je to duše? Co je to vědomí?

24. ledna 2009 v 20:34 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Všechny lidské kultury si vyvinuly pojem duše. Duše zajímala lidi od nepaměti. Věříme, že právě duše dává tělu vědomí. Podle celé řady náboženství a filozofií je duše nehmatatelná část lidské bytosti, která přežije smrt těla. Duší se zabývá také psychologie (z řeckého psyché, česky duše).

 
 

Reklama