Homeopatie

Závěr (9/9)

10. října 2009 v 13:37 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Homeopatie je založena na 200 let starých poznatcích doby, kdy lékařství ještě nebyla věda, ale umění. Homeopati měli 200 let, aby předvedli účinky těchto svých přípravků a selhali. Výrobní postupy zůstaly nezměněné od doby, kdy Samuel Hahnemann homeopatii na chybných základech vymyslel. Znakem vědy je rozvoj a pokrok. Jako typická pseudověda se homeopatie od svého vzniku nevyvíjela.

Lékaři a homeopati (8/9)

10. října 2009 v 13:37 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Vlídný přístup lékaře plný pochopení a empatie často typickým lékařům chybí. Důležitou částí homeopatické léčby je právě konzultace. Hned se vám alespoň z části uleví, když s vámi lékař pohovoří o vašich problémech, pozorně vám naslouchá, vy se ptáte, co máte jíst, jak spát, jak překonat obavy z nemoci, a obvykle dostanete určité rady, které vám rychle dodají lepší pocit.

Homeopatika v klinických studiích (7/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Pokusili jsme se přijít na podstatu homeopatie a dramaticky jsme selhali. Možná jsme ale přeskočili důležitější otázku. Jaké máme důkazy, že homeopatika mají účinek na zdraví člověka?

Fyzikální podstata homeopatie (6/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Homeopati stále hledají princip, na němž by byla účinnost homeopatie založena. Hovoří o vibracích, informacích, kvantové homeopatii, biofotonech, bioinformaci a dalších neexistujících biověcech. Účelem všech těchto "hypotéz" je navodit dojem, že fyzikální základy homeopatie jsou stejně vědecké jako základy klasické medicíny. Autoři těchto prací se ve fyzice ani povrchně nevyznají, natož pak aby byli schopni vnikat do podstaty jednotlivých dějů a faktů skrývajících se za odbornými termíny. To jim však nezabrání je používat.

Homeopatický lékopis (5/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Aby byla zajištěna bezpečnost a vlastnosti léčiv distribuovaných obyvatelstvu, musí být složení každého léku schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a zaneseno v normativně definovaném dokumentu, kterému se říká lékopis (Pharmacopoeia). Česká republika, stejně jako celá Evropská unie, má homeopatický lékopis a homeopatické přípravky řadí podle právní definice slova mezi léky.

Vědci hledají podstatu homeopatie (4/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Francouzský imunolog Jacques Benveniste (1935-2004) učinil vynikající pokrok v řadě nových poznatků na poli alergologie. Zkoumal především aktivaci určitého druhu krevních buněk (basofilů) při reakci na alergen. Vyvinul tak způsoby testování na různé druhy alergií u lidí. Kontroverzní se ale stala jeho práce zveřejněná v prestižním přírodovědném časopise Nature v roce 1988, která se týkala homeopatie.
Francouzský imunolog Jacques Benveniste.

Principy homeopatie (3/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Výroba homeopatického preparátu je založena na léčení podobného podobným (zákonu podobnosti), principu nekonečného ředění (infinitezimálních dávek) a protřepávání preparátu (dynamizaci). Tyto preparáty jsou tak zředěné, že obvykle již neobsahují ani jedinou molekulu účinné látky (mateční tinktury) a přesto se po jejich požití mnoho lidí uzdravilo. Homeopatie mnohdy pomohla tam, kde farmaka selhala.

Historické souvislosti (2/9)

10. října 2009 v 13:36 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Dějiny nám ukazují, že mnoho starověkých léčitelů pracovalo na základě chybných předpokladů, ale s kladným účinkem na pacienta. Například lidem s bolestí hlavy byly navrtávány otvory do lebky, aby z ní unikli zlí duchové (trepanace). Jak dnes víme, žádní zlí duchové se do lebky nemohou dostat, jelikož ani neexistují. Přesto ale bolesti hlavy v určitých případech po trepanaci polevily, protože se snížil nitrolebeční tlak.
Trepanovaná lebka.

Úvod do homeopatie (1/9)

10. října 2009 v 13:35 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Homeopatie je jedno z největších medicínských mystérií. Od jejího prvního použití před dvěma sty lety byla mnohokrát vychvalována a mnohokrát zatracována. Čistě přírodní homeopatické léky používají milióny lidí po celém světě. Jaké jsou poslední poznatky vědy a důkazy podporující ozdravné účinky homeopatie?
 
 

Reklama