Lidé

Odkud pochází lidská morálka -- Proč být dobrý? (7/7)

29. srpna 2008 v 12:33 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Altruismus: živočich prospěje jinému na svůj úkor -- přitom to ale nějak musí pomoci genům jeho samotného v naději na přežití. Altruismus se objevuje ve skupinách zvířat s pamětí žijících ve stabilní skupině. Jsou to geny, kdo profituje z altruismu. Základ naší morálky, rozhodování dobrého a špatného, je chladný, výpočetní, původně nevědomý proces, který najdeme i u jiných živočichů. Morálka je instinkt. Prostřednictvím hry vězňova dilematu je možné dokázat, že se lidem z dlouhodobého hlediska nejvíce vyplatí spolupráce -- se schopností rozpoznat a trestat podvodníky.

Bůh je zdrojem dobra (6/7)

29. srpna 2008 v 12:28 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Dejme tomu, že Bůh neexistuje, jak vysvětlíte morálku? Morálka k nám přichází skrze moudrého, milujícího, dobrého Boha, který stvořil lidi, aby je mohl zahrnovat láskou. Proč bychom jinak chtěli zasypávat naše děti láskou, dávat jim dárky, když jsou pro nás děti nevýhodné, jsou moc malé, nemyjí nádobí, nepomáhají nám, nepřináší nám žádné výhody? Jsou snad dobro a zlo jen fikce?

Proč jsou lidé schopni soucitu? (5/7)

29. srpna 2008 v 12:25 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Proč nás bere za srdce plačící dítě? Zvíře kňučící bolestí? Proč se díváme na filmy a seriály, kde můžeme prožívat všechny rozličné pocity z bezpečí svého křesla?
Schopnost cítit s druhými (soucit) je jednou z nejnoblesnějších lidských vlastností. Empatie, z řeckého en (v) + pathos (cítění). Empatie nás může vést k altruistickému chování. Pokud například vidíme někoho v nesnázích, vnímáme stejné pocity (emoce), což nás vede k pomoci druhé osobě tak, aby se cítila dobře (a díky naší empatii jsme se dobře cítili i my).

Dobrý Samaritán -- Proč jsou lidé dobří? (4/7)

29. srpna 2008 v 12:24 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Lidé jsou ještě altruističtější než ostatní zvířata. Pomáháme například úplně neznámým lidem. Odkud se v nás bere potřeba posílat peníze na druhou stranu zeměkoule na pomoc obětem tsunami? Proč například skočí muž pro úplně cizího chlapce do kolejiště, když ho to může samotného stát život? A přitom není s chlapcem příbuzensky vůbec spjat?
Odkud se v nás bere dobrý Samaritán, altruista vůči lidem mimo naší bezprostřední skupinu? Podobenství o dobrém Samaritánovi najdeme v Lukášově evangeliu (10:25-37). Je dobrý Samaritán v nás v rozporu s evolučním soubojem, ze kterého jsme měli podle darwinistů vzejít?

Altruismus zvířat (3/7)

29. srpna 2008 v 12:23 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Jsou psi morální? Jsou gorily schopné soucitu? Proč zvířata pomáhají druhým? Včela se zabije v zájmu ochrany roje. Proč? Jde o následek bez ohledu na význam. Náhodně se pak může objevit význam: někomu budete krást jídlo, budete do něho strkat, nebo mu pomůžete získat jídlo a pomůžete mu s lovem -- a ukáže se tedy, co je výhodnější pro dlouhodobější přežití -- a bude výhodnější znát, co vám jaké chování přinese. Paměť a pozorování mohou být výhodné pro předvídání chování druhých. Dostal jsem něco dobrého, cítím se díky tomu dobře a chci toto chování opakovat znovu.

Proč cítíme hněv a provinilost? (2/7)

29. srpna 2008 v 12:05 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Malá rybka pyskoun rozpůlený (Labroides dimidiatus) bezpečně proplouvá kolem mnohem větší ryby kanic tukula (Epinephelus tukula). Velká ryba může spolknout malou, ale neudělá to. Proč to neudělá? Jak ví, že ji nemá zhltnout? A jak to souvisí s lidským svědomím?

Proč jsou lidé zlí? (1/7)

29. srpna 2008 v 12:02 | sagan (zavináč) email (tečka) cz
Zvířata ve volné přírodě jsou v podstatě sobecká, násilnická stvoření. Život je přirozený výběr, přežijí pouze nejsilnější, kteří bojují za své zachování v nekonečné soutěži evoluce. Můžeme se takového života děsit, přesto se zakládá na podmínkách panujících v přírodě. Obhajují zastánci evoluce sobeckost, egocentrismus a brutalitu? Je toto základem evoluční morálky a etiky? Odkud se v naší vrozené sobeckosti bere altruismus? Odkud pochází mravnost? Odkud pochází lidská morálka?
Lev africký a jeho zmasakrovaná kořist.
 
 

Reklama